Alerjiden Korunmanın Yolları

Alerjiden Korunmanın Yolları

 

Her bahar ayında ya da mevsimlerin dönüşüm noktalarında insanlar alerjik reaksiyonlara maruz kalırlar. Bunlar polenden, rüzgardan, ağaçlar üzerindeki toz parçacıkları ve çeşitli otlardan ,hayvan ya da havaya kaynaklı nem ve küften de olabilir. Alerjik reaksiyonlara maruz kalan hastalar da genellikle burun akıntısı, öksürük, hapşırık, gözlerde kaşıntı ve rahat nefes alamama gibi sorunlar görülür. Alerjik bünyeli insanlar alerjiyle başa çıkmayı bilmeli bunun içinde basit yöntemlerle alerjiyi en aza indirgemek mümkündür.Özellikle insanı çok rahatsız eden en kötü alerji türü polen alerjisidir. Alerji çeşitleri çok geniş kapsamlı bir konudur. Bu yüzden en sık görünen gelin hep birlikte kulak verelim…

Dışarıdan geldiğinizde polenlerin üzerinize yapıştığı gibi ayakkabılarınıza da yapışması muhtemelendir bu yüzden ayakkabılarınızı kapı eşiğinde çıkarmanız çok önemlidir. Ayrıca bu sadece polenler için değil evinize türlü mikropların girmesine de engel olur. Bu yüzden eve girerken sağlığınızın önemi için ayakkabılarınızı eşikte çıkarın.

Evde hayvan beslemeyin çünkü hayvanlar insan bünyesi üzerinde oldukça alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Özellikle kedi ve köpek beslenen evlerde evde bir koku belirgindir.Bu da rahatsızlığa davetiyedir.Zaten evde hayvan bakımı da alerjik bünyeli insanlarda önerilmemektedir.

Tüm boyu sokaklardaki kir, toz ve polen artıkları saçımıza yapışır ve biz bunu fark etmeden saç diplerimize yerleşir. Bu sayede yatağımıza kadar girerek alerjik bünyemizi talan eder. Gece yatmadan önce saçlarınızın temiz olmasına özen göstermelisiniz. Saçlarınızı gece yıkamak alerjinizi tetiklemeyerek rahat bir uyku uyumanıza sebep olur.

Bahar aylarında havaların ısınmasıyla birlikte insanlar sıcaktan bunalıp biraz hava almak için pencere ve kapıları açık bırakıyor. Oysa tehlike sadece dışarıda değil… Kapı ve pencerelerden giren polenler alerjik olan bünyenizi tetikleyecektir. Polenlerin çok aktif olduğu dönemlerde mümkün olduğunca pencere ve kapıları açmayın. Arabalar için klima çalıştırın. Camlardan üzerinize hücum eden polenlerden korunmanız için etkili bir yöntemdir.

Alerjiler sadece polenlerle sınırlı değildir. Klimalar kir tuttuğunda bakım yapılmadığında sağlığımızı oldukça kötü şekilde tehdit etmektedir. Ev ve iş yerlerinde sıklıkla karşılaştığımız klimaların temizliğini bakımını düzenli yaptırdığımız takdirde alerjik reaksiyonlardan da kurtulmuş oluruz. Alerjilerimiz küflü ortamlar da kendini göstermektedir. Evde hafif bir küf kokusu alerjik bünyeli insanlarda nefes darlığına yol açar bu yüzden evimizde nem oranı % 50’nin altında olmalıdır. Eğer nem oranlarında yükseklik söz konusu ise bugün nem oranını dengede tutacak havayı sürekli temiz tutup rahat nefes almanızı sağlayacak cihazlar bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.