Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme Bozukluğu Nedir?

Nedir?

Modern yaşamda son günlerde en yaygın görülen hastalıklardan birisi yeme bozukluğudur.

Anoreksiye nervosa, ve aşırı yeme olarak farklı durumlarda karşılaşılabilen türlere sahiptir. Anoreksiye nervosa ve , özellikle Batı’da durumu iyi olan ailelerin çocuklarında “üst sınıf hastalığı” olarak bilinen ve sonucu ölüme kadar gidebilen bir rahatsızlıktır. Yeme bozukluğu aslında çağımızın en önemli hastalığıdır diyebiliriz. Yeme bozuklukları kişinin yaşam kalitesini düşürmekle birlikte, tıbbi ve psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Daha çok genç kızlarda rastlanan bu rahatsızlık kısa sürede kontrol altına alınmazsa yaşamı tehdit eden olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Yeme Bozuklukları Nasıl Oluşur?

Anoreksiye Nervosa

Anoreksiye kişinin kendini şişmanlamak amacıyla aç bırakması ve hızlı bir şekilde artış gösteren kilo kaybıdır. Genç kızlarda erkeklerden 20 kat fazla görülen bu rahatsızlığın en riskli yaşları ise 14-15’dir. Kişi zayıftır fakat kilo almaya karşı bir korkusu bulunur ve zayıflığa karşı aşırı hassasiyet duygusu vardır. Bu nedenle de sürekli egzersiz yaparak ve düzensiz beslenerek zayıflamaya çalışır.

Bulimia Nervosa

Bu kişilerde de kısa bir süre içerisinde kişinin kendini kontrol edememesi sonucu çok fazla miktarda yemek yeme nöbetleri görülmektedir. Sonuç olarak ise kişi yediklerinden kilo almamak için kusma, diyet, aşırı egzersizler ve ishal yapıcı ilaçlara yönelmektedir. Bu tür yeme bozuklukları 18-19’lu yaşlarda başlamaktadır.

Yeme bozukluklarına neden olan etkenler genellikle çocukluk çağında başlayan beslenme problemleri, uyku problemleri, aşırı kaygı duyan ebeveynler, ailede var olan obezite problemi, çevreden gelen eleştiriler ve diğer etkenler olabilmektedir. Yeme bozukluğu kısa süre içerisinde kontrol altına alınmazsa kötü sonuçlara neden olabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle en kısa sürede tedavi altına alınması gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.