Yazın Nasıl Beslenilmesi Gerekir?

Yazın Nasıl Beslenilmesi Gerekir?

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

Yılın dört mevsiminde de beslenmemize aşırı derecede özen göstermemiz gerekirken özellikle yaz aylarında bu sorun daha büyük bir hale gelmektedir. Çünkü; yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Sindirim ve metabolizma hızı da yükselmektedir. Ayrıca havalar da aşırı derecede ısındığı için vücudumuz sürekli olarak yoğun bir baskı altında olmaktadır. Bu baskıdan kurtulmak için sizlere bazı önerilerinde bulunmak istiyoruz.

Su Tüketimine Ağırlık Veriniz;

Dikkat ederseniz sıvı tüketimi değil su tüketimi demekteyiz. Çünkü su vücudumuzun temel yapı taşını oluşturmaktadır ve bu ihtiyaç başka içecek türleriyle yeterli oranda ve direk olarak karşılanmamaktadır. Bir insanın normal şartlarda günlük tüketmesi gereken su miktarı 2-2,5 litre olmasına rağmen yaz aylarında aşırı terleme sebebiyle bu oran 3 litreye çıkmaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su miktarı yeterli oranda karşılanmadığı takdirde kabızlık sorunları, metabolik sorunlar, kilo sorunları ve hatta cilt kusurları dahi meydana gelebilmektedir.

Asitli İçeceklerden Uzak Durunuz;

Sıcak havalarda asitli ve gazlı olan içecekler yerine meyve suyu, bitki çayları, ayran, süt ve soda gibi içeceklerin tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tuz Tüketimini Azaltınız;

Sürekli olarak aşırı tuz tüketiminin sağlığımız için zararlı olduğu yazılı ve görsel medya aracılığıyla belirtilmektedir. Özellikle yaz aylarında tuz tüketimi sağlığımızı daha büyük bir tehlike altında bırakmaktadır. Çünkü aşırı tuz sıcak havalarda vücudumuzda ödem oluşumuna sebep olmaktadır.

Gıda Zehirlenmeleri Artmaktadır;

Hastanelerden alınan istatistikler sonucu yaz aylarında gıda zehirlenmelerinin arttığı tespit edilmiştir. Bu sebeple tükettiğiniz tüm besinlerin son kullanma tarihlerine ve vücudunuzda rahatsızlığa sebep olabilecek herhangi bir madde barındırıp barındırmadığına dikkat ediniz.

Meyveli Tatlılar Tercih Ediniz;

Ağır hamurlu tatlılar yaz aylarında sizleri aşırı derecede rahatsız edebilir. Bu sebeple hamur ürünleri yerine meyveli dondurma vb. tatlılar tüketilmesi gerektiğini tavsiye etmekteyiz.

Lifli Gıdalar Tüketiniz;

Lifli gıdalar sindirim sistemini hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple susuzluk sebebiyle meydana gelebilecek kabızlık ve hazımsızlık sorunlarını giderici özelliğe sahiptir. Ayrıca tok tutucu özelliği sayesinde yaz aylarında fazla yemek yediğiniz için kendinizi rahatsız hissetmenizi engelleyecektir.
Besin lifleri baklagillerde, tam tahıllı ekmeklerde, meyve ve sebzelerde yoğun miktarda bulunmaktadır.
Uykunuza Dikkat Ediniz;
Ortalama olarak bir insanın günde 8 saat uyuması gerekmektedir. Daha fazla veya az uyumak kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize sebep olabilir. Yaz aylarının bunaltıcı havalarında bu etki daha da artış gösterecektir.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Düzenlemelisiniz;

Yaz aylarında kendinizi daha zinde hissetmek için sabahları kahvaltı yapmaya özen göstermelisiniz. Yağlı ve kızartılmış yiyecekler yerine haşlama, ızgara yada fırında pişirilmiş yiyecekler yemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca günde mutlaka 3 ana öğün yemek yemeli ve fırsat bulursanız ise 3 ara öğün meyve, meyve suyu, dondurma vb. atıştırmalısınız.

Düzenli Spor Yapınız;

Yaz aylarında sabah erken saatlerde veya akşam serin vakitlerde 45 dakika tempolu yürümek kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olduğu gibi metabolizmanız içinde olumlu etkiler oluşturacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.