UYUYALIM ZAYIFLAYALIM

UYUYALIM ZAYIFLAYALIM

Zayıflamak için diyet yapan çoğu kişi, bu işin diyet ve sporla kolayca halledilebileceğini düşünüyor. Fakat atladıkları çok önemli bir nokta var!.. “uyku düzeni” Uyku düzeni olmadığında geç yatılıp geç kalkıldığında daha fazla besin tüketimi olduğu gibi  hormon salgılarında da meydana gelen düzensizlikler ağırlık kaybını zorlaştırıyor.  Hatta bazen kilo artışları meydana gelebiliyor.

Uyku ile birlikte salgılanmaya başlayan bazı hormonlar, zayıflamaya yardımcı oluyor.

Zayıflamada etkili olan hormonlardan şu şekilde bahsedelim;

Melatonin

Işıktan etkilenen bu hormon, güçlü bir antioksidan etki göstermektedir ve bu özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Böylelikle vücut yenilenmekte ve metabolizma aktifleşmektedir. Melatonin en fazla 23:00-04:00 saat aralığında salgılanır. Işıktan etkilendiği için uyuduğunuz ortamın karanlık olması şart.

Kortizol

Vücutta meydana gelen herhangi bir hastalık, travma, operasyonlar, ateş vs. durumlarında salgısı artan kortizol hormonu en düşük seviyesine gece, en yüksek seviyesine ise uyandıktan 1-2 saat sonra ulaşmaktadır. Kortizol aşırı salgılandığı zaman vücutta yağlanmaya neden olmaktadır. Uyku düzensizliği durumunda kortizol salınımı etkilenir ve bu durum vücutta yağ depolanmasını arttırır.

Leptin-Ghrelin

Leptin tokluk sinyalinin beyne ulaşmasını sağlayan hormondur. Ghrelin hormonu ise tam tersi etki göstermekte ve beyne acıktığı hissini uyandırmaktadır. Leptin hormon salgısı gece azalır. Gece uyanık olunduğu zaman leptinin az salgılanması ve ghrelin hormon salgısının da olmasıyla birlikte iştah kontrolsüzlüğü ve gece yemeleri artacağı için vücut ağırlığında artışlar kaçınılmaz olacaktır.

Düzenli uyku kilo vermeye de yardımcı olacaktır. Bu nedenle aynı saatte yatıp aynı saatte kalkılmalı, ortam karanlık olmalıdır. Uyku süresinin ise 8-9 saati geçmemesi önemli.

Uyku düzensizliği sebeplerini ortadan kaldırın!

Yatmadan önce yenen yemek, uyku kaçıran kafein, uyku pozisyonunda uygunsuzluk uyku kalitenizi bozar. İyi bir uyku için;

  • Akşam yemeğinizde hafif bir menü seçin. Yatma zamanı ile akşam yemeğiniz arasında 3-4 saat zaman dilimi olsun.
  • Geç saatte koyu çay, kahve tüketimi kafein alımını arttıracak ve uyku düzenini bozacaktır. Akşam içeceğiniz çay çok açık olmalı. Kahve tüketiminiz ise saat 17:00’den sonra olmamalı.
  • Kaliteli bir uyku için en güzel pozisyon anne karnındaki pozisyondur.

Diyetisyen Havva ARIN

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.