Trans Yağ Nedir? Nerelerde Kullanılır, Vücuda Zararları Neler?

Trans Yağ Nedir? Nerelerde Kullanılır, Vücuda Zararları Neler?

Son zamanlarda sürekli konu haline gelen zararlı etkisi olduğu belirtilen hakkında bilgi vereceğiz. Trans yağ, bitkisel ve sağlıklı yağlara hidrojen eklenmesi neticesinde oluşturulmaktadır. Gıdalarda raf zamanı uzatma ve tatlandırma amacıyla kullanımı yapılmaktadır. Uzun süreli kızartma yağlarında da aynı sonuç ortaya çıkmaktadır. Sağlık sorunlarına davetiye çıkaran trans yağlar, pakete girmiş birçok üründe yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere trans yağların nasıl ortaya çıktığı ve sağlığı nasıl tehdit ettiğini anlatacağız.

Sıvı şekildeki bitkisel yağların, endüstriyel işlemlerin arkasından katılaştırılması ile meydana gelen yağlara trans yağ adı verilir. Bunun dışında bitkisel sıvı yağlar, yüzlerce defa kızartma yağı olarak kullanıldığında da trans yağ ortaya çıkar.

İnsan yaşantısında olumsuz etkileri ile tanınan trans yağlar, vücut için gerekli görülmez. Kolesterol ve damar tıkanıklığı gibi yaşamsal fonksiyonları ciddi derecede tehdit etmektedir. Buna dayalı olarak, insan sağlığını tehdit etmesiyle beraber birçok ülke trans yağ kullanımını durdurma konusunda çalışma başlattı. Uzun zaman dayanıklı olması, yemeklerde kıvamı tutturması, ucuz ve kolay bulunması trans yağları mutfaklara kalıcı bir şekle dönüştürmüştür. Birkaç alternatif yağ seçeneği olsa da damak alışkanlığı sebebiyle pek çok ülke, trans yağ bağımlısı olmuştur. Mutfaklarda hazırlanan yemeklerin içinden ekmeğin üstüne sürülen margarine kadar birçok ürün trans yağ kategorisinde yer verilir. Her ne kadar hemen her üründe olsa da olabildiğince ambalaj ön plana alınarak ve “trans yağ yoktur” ibaresi olan ürünlere bakarak alınması gerekir.

Trans Yağ Nedir? Nerelerde Kullanılır, Vücuda Zararları Neler?

Trans Yağ Hakkında Bilgi

Bitkisel sıvı yağlar, endüstriyel aşama sürecinde hidrojen ekleme işleminin ardından trans yağ ismini alır. Bu sıvı yağlar, içine hidrojen dahil edilmesiyle yüksek ısıda tutulur. Katılaşma işlemi gerçekleştikten sonra satılması adına ambalajlanır.

Trans yağ kullanımı, insan sağlığını yüksek düzeyde tehdit edici bir durumdur. Bu sebeple mutfaklarda kullanımı hakkında doktorlar devamlı telkinlerde bulunur. Buna karşın lezzetli ve daha ucuz olmasıyla kullanılan bu yağlar, günümüzde sürekli karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Sıradan bir bitkisel yağın birkaç işlem ardından bu derece tehlike içinde raflarda yer alması bir de kızartma yağları ile mümkündür. Kızartma yağlarında, birçok kez kullanım yapılmasıyla katılaşma görebilirsiniz. Bu katılaşma patates veya hamburger etlerini çıtır çıtır yapmasında rol oynayan tehlikeli yağdır. Bitkisel yağların yapısıyla oynanmasıyla beraber katılaşmasına trans yağ ismini alır. Trans yağlar, evde gerçekleştirilen yemeklerden hazır gıdalara kadar birçok ürüne ilave edilir. Bu yağların insan vücudunda meydana getirdiği sorunlar oldukça fazladır. Bu sebeple pek çok sağlık kuruluşu, trans yağ kullanımı konusunda sınırlandırma çalışması yapılmaktadır. Trans yağ kullanımı sona erene kadar en az şekilde tüketmeye özen verilmesi gerekir.

Trans Yağ Nedir? Nerelerde Kullanılır, Vücuda Zararları Neler?

Trans Yağların Kullanıldığı Alanlar

Trans yağların en yaygın şekilde yer aldığı bölge mutfaklardır. Yemek yaparken bolca kullanılan bu yağlar, pilavdan et yemeklerine kadar olmazsa olmaz şekilde kullanılır. İşlenmiş, dondurulmuş gıdaların hemen hepsinde trans yağ tüketilmektedir.

Margarinler, patates kızartmaları, fast food besinlerinin tamamı bu yağ içerisinde yapılmaktadır. Yapılıp saatlerce beklediği zaman hiçbir bozulma ortaya koymayan fast food besinleri, trans yağlar ile birlikte bu derece kalıcıdır.

Şekerleme, çikolata, gofret ve bisküviler trans yağın kullanıldığı alanlar içinde yer alır. Neredeyse gıda sektörünün hemen hepsinde yer alan trans yağ, insan sağlığını besinler aracılığıyla tehdit eder.

Trans Yağların Zararları ve Oluşturduğu Hastalıklar

  • Trans yağlar, vücudun gereksinim duyduğu iyi kolesterolü düşürüp kötü kolesterolü artırıcı etki yapar.
  • Bununla eşdeğer olarak kalp ve damar hastalıklarının yaşanmasına da davetiye çıkarır.
  • Hamilelik devam ettiğinde tüketilen trans yağ, bebeğin gelişimi üstünde büyük etkisi vardır.
  • Bu yağların en büyük zararı ise bağışıklık sisteminin çökmesine yol açmasıdır. Uzun zamanlı şekilde tüketilen trans yağ, kişinin bağışıklık sisteminin zarar görmesine yol açıp daha kolay hastalanmasını sağlar.
  • Trans yağlar, içeriklerinde yer edinen zararlı maddeler sebebiyle diyabet hastalığının ortaya çıkmasına yol açar. Hiç diyabet hastası olmayan birey dahi uzun seneler trans yağ tüketimiyle orta yaşlarda diyabet hastalığının ortaya çıkmasına yol açar.
  • Kadınlarda kısırlık sorununa yol açan yağlar aynı zamanda hormonsal dengesizlikler meydana getirir. Dolayısıyla hormon dengesinin bozulmasının sonrasında depresyona yol açarlar. İçeriği sebebiyle karaciğere büyük problem teşkil eden trans yağlar, obeziteye de kaynaklık eder.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.