Sigarayı Bıraktıran Bitkiler

Sigarayı Bıraktıran Bitkiler

Sigarayı Bıraktıran Bitkiler

Birçoğumuz sigara bağımlılığından kurtulmanın aşırı derecede zor olduğu konusunda fikir birliği içerisindeyiz. Çevremizdeki çeşitli kişiler sigarayı herhangi bir yardım almadan bırakabilirken bazı kişilerse çeşitli yardımlar alarak sigara bağımlılığından kurtulmaktadırlar. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişiler için çeşitli sağlık kurumlarında birçok ilaç ve farklı bağımlılık tedavisi ürünü bulunmaktadır. Bizler bu ürünlerden ve ilaçlardan ziyade nikotin isteğini azaltan vücudu temizleyen ve sigarayı bırakmaya yardımcı olan çeşitli bitkiler üzerinde duracak ve sizlere sigaradan kurtulmayı sağlayan bitkiler nelerdir elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Bitkiler Nasıl Etki Eder?

Bu içeriğimizde tanıtacağımız bitkiler genel olarak sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra ortaya çıkabilecek psikolojik veya fiziksel etkenli nikotin isteği, uykusuzluk, sinirlilik hali, öksürük, baş ağrısı, yoksunluk hissi vb. durumları kolay bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Sigarayı bırakma sürecinde yaşanan bu rahatsızlıklar birkaç hafta ile birkaç aya kadar uzayabilmektedir. Konuda ele alacağımız bitkiler özellikle sigarayı bırakırken yaşanan yoksunluk hissine karşı oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Nane;

İlk olarak bildiğimiz ve ismini oldukça sık duyduğumuz bir bitkiyle başlamaya karar verdik. Nane içeriğinde bulunan mentol sebebiyle ve gösterdiği ferahlatıcı etkiyle sigara isteğini bastırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca nane mide rahatlatıcı etkisi sayesinde sigarayı bırakırken yaşanan mide rahatsızlıklarını giderici etkiye de sahiptir.

Lobelya (Kızılderili Tütünü);

Bir çeşit tütün olan bu maddenin nikotin bağımlılığını yavaş bir şekilde azalttığı ve sigarayı bırakmaya yardımcı bitkiler arasında bulunduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda beyinde bulunan ve madde bağımlılığına sebep olan dopamin kimyasalı üzerine etki ettiği tespit edilmiştir. Özellikle amfetamin bağımlılığını kesin şekilde azalttığı tespit edilmiştir. Lobelya piyasada sıvı ekstre, fitil veya tentür formunda bulunabilmektedir. Lobelya zehirli bir bitki olduğundan dolayı doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Özellikle çay şeklinde demlenip içilmesi solunumu yavaşlatması sebebiyle ölümcül tehlike doğurabilmektedir.

Kedi Otu Kökü;

Kedi otu doğal bir sakinleştirici olduğundan dolayı sigarayı bırakma sırasında yaşanan uykusuzluğa karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sakinleştirici etkisi sigarayı bırakma sürecinde yaşanan huzursuzluk, sinirlilik hali ve kaygı gibi durumları da gidermektedir. Kedi otu kökü toz, kapsül ve tendür formunda bulunabilmektedir.

Kedi Otu Kökünün Yan Etkileri;

Bu otu bir aydan daha uzun süre kullanan kişilerde çeşitli yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunlar sırasıyla; gözde bulanıklık, kalpte çarpıntı, mide bulantısı, baş ağrısı olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca sakinleştirici özelliği sebebiyle çeşitli ilaçlarla beraber kullanımı sakıncalı olabilmektedir.

Sarı Kantaron;

Sigarayı bırakmaya çalışan kişiler sıklıkla depresyon rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu bitki hafif düzeyde yaşanan depresyon belirtilerini giderici özelliğe sahiptir. Sarı kantoron tablet, çay, sıvı ekstre formlarında satılmaktadır. Depresyonu giderici özelliği sebebiyle zaten antidepresan kullanan kişilerin kullanmasına gerek bulunmamaktadır.

Kaygan Karaağaç;

Sigarayı bırakamaya çalışan bireylerde sıklıkla görülen boğaz ağrısı ve öksürük şikayetlerini giderici özelliğe sahip oldukça etkili bir bitki türüdür. Ayrıca solunum yollarını açması sebebiyle rahat şekilde nefes almanıza yardımcı olan sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitkiler arasında bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ferdi dedi ki:

    Sigarayı bırakmak için bir insanın biraz da kendisine dur demesi gerekiyor bence. Yani bir kere kendini sigara içmemesi konusunda uyarması gerekiyor. Ondan sonra zaten yavaş yavaş bırakırsa eminim bırakacaktır. Yazınızda çok acıklayıcı olmuş, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.