Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Günümüzde üretilen ve hayatımızın içine kadar giren fabrikasyon yiyecek ve içecekler bizim ve çocuklarımızın sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Her ne kadar sağlık sektörü hızla gelişmekte olsa da bu yiyeceklerin meydana getirdiği deformasyonları tamir etmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Özellikle gelişim çağındaki çocukların en önemli ihtiyaçları beslenmedir. Bu nedenle onları faydalı ve sağlıklı yiyecekler ile beslemeliyiz. Burada en büyük görev anne ve babaya düşmektedir. Eğer kolaya kaçarak çocuklarımızı en hızlı ve kolay şekilde dışarıdan alınan hazır yemeklere alıştırırsak bu her çocukta aynı olmamakla beraber birçok kötü hastalığa sebep olabilmektedir.

Obezitenin hormonal bozukluklara hatta psikolojik bozukluklara kadar olumsuz etkileri olabiliyor. Toplumun ileriye dönük büyük hedef koyabilmesi için en büyük yatırım gençlerimizdir. Sağlıklı bir toplum herşeyden önemlidir ve günümüzde sağlıklı yaşam kalitesini arttırmak için birçok atılım yapılmaktadır. Ülkemiz şartlarında her ne kadar zor olsa da , tarım üreticiliği doğuda en büyük gelir kaynağıdır. Bu sayede evimize giren meyve sebze grubunu hala sağlıklı bir şekilde tüketebiliyoruz. Ancak gerekli yatırımlar ve önem gösterilmez ise ileride beslenme açısından çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

 

Organik kelimesinin son yıllarda hayatımıza daha çok girmesi ile bu alanda girişimciler ürün yetiştirmeye ve satmaya başlamıştır. Bu durum fiyatları yükseltmiş olsa da , sağlıklı tüketimi tetiklemiştir. Eğer bu yatırımlar artar ise hem toplumu güzelleştirebiliriz hemde bu yüksek fiyat politikalarını aşağı çekebiliriz. Beslenme dendiği zaman akla gelen ilk hastalık obezitedir. Dünya geneline baktığımızda ülkemiz obezite olarak çok ön planda olmamasına rağmen hızla ilerleyen vakalara rastlanmaktadır. Son yıllarda açılan ve tüketimindeki artışlar sebebi ile obezite tehlikesi ülkemizi de etkisi altına almıştır. Özellikle genç nesil için hem ucuz hem de hızlı yemek yeme fikri oldukça yaygındır. Böyle düşünen gençler hem vücüda faydası olmayan besinlerle beslenmek zorunda kalıyor hemde yiyeceklerin gördüğü işlemler  kanser riskini ortaya çıkarıyor. Günümüzde tüketim öyle bir boyut aldı ki , şuanda hazır tavuk satıcılarının birçoğu tavuklarını yetiştirmek için kurdukları üretim tesislerinde yapay ışık kullanarak hayvanları doğal ortamlarından uzak temiz havaya bile çıkmadan tüketilecek boyuta gelmelerini sağlıyorlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre , bu şekilde yetiştirilen tavukarın birçoğu eklem hastası ve ayakta bile duramıyorken kesilip satışa sunuluyor. Tavukların bünyelerinin bile sağlıksız olduğu göz önüne alınacak olursa , bu tür yiyecekleri tüketen insanların sağlıklı olmalarını beklemek hiç de gerçekci olmaz. Tavuk  , doğada özgün ortamında yetişip büyüyen yumurtalarak üreyen bir hayvandır ancak günümüzde bu hayvanlar fabrikasyon oldukları için bu firmalar tarafından halka belli etmeden kabul ettirilen bir duruma maruz kalmışlardır. Şuan herhangi bir markete gittiğinizde ve tavuk istediğinizde size ; ‘piliç’ kelimesi yöneltilecektir. Bu kelime alıştığımızdan ötürü normal gelse de anlam olarak tavuğun fabrikada işlem görmüş haline verilen addır. Bu ayrıntı küçük de olsa çok büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Devlet bu tür durumlardan vatandaşı korumak için bir sürü yenilik yapmış olsa da hala sağlıksız üretim yapan firmaları tamamen yokedebilmiş değildir. Halkımız , beslenme konusunda yeteri kadar bilinçlenir ve tüketimini bu yönde yapar ise ; merdiven altı işletmelerinden , adı duyulmamış yerlerden güvenilir olmayan ucuz ürün almak yerine sağlıklı güvenilir alışeriş yapar ise toplum sağlığı geleceğimiz için çok daha iyi bir noktaya gelecektir. En büyük sorumluluk sahibi olan ailelerin bu konuda duyarsız kalmayıp çocuklarına doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.