Sağlığınız İçin Az Yiyin

Sağlığınız İçin Az Yiyin

Sağlığınız İçin Az Yiyin

Sağlıklı bir şekilde yaşamak isteyen kişiler yediklerini dengelemeli ve yedikleri gıda çeşitlerini azaltmalıdırlar. İhtiyaçları doğrultusunda doğru yemekleri, meyve ve sebzeleri tespit ederek bunların tüketimine ağırlık vermelidirler. Sebeplerine değinmeden önce dengesiz beslenmenin vücudumuzda oluşturduğu etkilere değinmek istiyorum;

Dengesiz Beslendiğimiz Zaman;

– Şişkinlik ve hazımsızlık görülmeye başlar.
– Kabızlık problemleri yada ishal görülebilir.
– Yemek sonra ağırlık ve bitkinlik oluşur.
– Kilo sorunları ve obezite meydana gelir.
– Kolesterol ve şeker gibi birçok hastalık sonucu meydana gelir.

Doğru Bildiğimiz Yanlış;

Yıllardır sürekli olarak her çeşit besini fazlasıyla tükettiğimiz zaman vücudumuzun direncinin yükselerek birçok hastalığa karşı korumalı olacağımız düşüncesi ülkemizde hakim olmaktadır. Fakat aslında durum böyle değildir. Çünkü; vücudumuzun ihtiyacından fazla tükettiğimiz gıda maddeleri vücudumuzda ya hiç sindirilemeyip çürürler yada gereğinden fazla alınan yağ, şeker gibi maddeler vücudumuzda depolanmaya başlarlar. Bunun sonucunda ihtiyaç fazlası besin maddeleri damarlarımızı tıkamaya ve vücudumuzda fazla yağ oluşumuna ve kilo problemlerine sebep olurlar. Ayrıca kilo problemleri ise tedavi edilmediğinde birçok kalıcı hastalığın temel sebebini oluştururlar. Damarlarda biriken maddeler ise kılcal damarlarda ve toplar damarlarda tıkanmaya sebep olduğu için birçok tehlikeli kalp damar hastalığına davetiye çıkarır. Ayrıca damarlarda tıkanıklıklar oluşmaya başladığı için vücut gerçekten ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesini alamaz.

Peki Ne Kadar Yemeliyiz;

Yapılan araştırmalar sonucunda ağır işlerde çalışan kişilerin bir öğünde ortalama 250 gram pişmiş yemek yemesinin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Bu yemeğin yanında isteğine bağlı olarak sadece 1 adet meyve yiyebilirler. Özellikle çeşitli sporlarla ilgilenen kişilerin protein ağırlıklı olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca dikkatinizi çekmiştir, doktorlar sürekli olarak çeşitli hastalıklarda belirli diyet listeleri hazırlamakta ve hastaya hangi yiyecekleri yiyip hangilerini yememesi gerektiğini belirtmektedirler. Hastalar ise doktorun belirttikleri yiyeceklerle beslendikleri zaman daha sağlıklı bir hale gelmektedirler. Birçok insanda sürekli olarak yedikleri yiyeceklere dikkat ederek kilolarını kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bu kişiler az yiyerek aslında hem kilolarını korudukları gibi hemde sağlıklarını korumuş olurlar.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.