Pekmez Kilo Aldırır Mı?

Pekmez Kilo Aldırır Mı?

?

, kahvaltı sofralarının en değerli besinlerinden birisidir. Özellikle tahinle birlikte çok lezzetli, tatlı bir besin haline gelen pekmez, alternatif tıpta da bazı rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmak adına kullanılabilmektedir.

 

Daha çok kahvaltı çeşidi olarak üzüm pekmezi ve dut pekmezi tercih edilmekle beraber, başta keçiboynuzu pekmezi olmak üzere diğer pekmez türleri de özellikle sağlık açısından tedaviye destek olarak tüketilebilmektedir.

 

Pekmez,  en çok kan yapıcı özelliğiyle bilinmektedir. Bunun yanında iştah problemi, ülser, damar problemleri, kanser gibi rahatsızlıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılan pekmez aynı zamanda tam bir enerji kaynağı olmakla beraber vücuda dirençlilik vermektedir. Bu tarz kullanımlarda özellikle de tercih edilen pekmez türü keçiboynuzu pekmezidir.

 

Peki, bizlere bu denli faydası olan pekmez ne kadar tüketilmeli ve kilo almamıza sebep olur mu?  Şimdi de bu soruların cevabına şöyle bir bakalım.

 

Pekmez Kilo Yapar Mı?

 

Pekmez, içerisinde bulundurduğu kalori sebebiyle elbet ki yanlış tüketim sonrasında kilo almamıza sebep olabilmektedir. Fakat düzenli ve kontrollü kullanım sonrasında böyle bir problemden uzak durmanız da mümkün olabilmektedir. Hatta şunu da belirtmeliyiz ki, pekmezin içerisinde bulunan kalsiyum kilo vermeye yardımcı bile olabilmektedir.

 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda günlük ihtiyacımız olan kalsiyum miktarını alabilen insanlar, kilo verme de daha başarılı olmaktadır. Bu nedenle de pekmez bu kalsiyum ihtiyacımızın bir kısmını karşılamamıza yardımcı olmaktadır. Tabii ki yukarıda da belirttiğimiz gibi kontrollü kullanılmadığı takdirde tam tersi bir şekilde kilo almamıza sebep olması içten bile değildir.

 

Böylelikle pekmez kilo aldırır mı sorusunun cevabını da görmüş olduk. Sonuç olarak belirtmeliyiz ki, besin değeri açısından çok faydalı olan pekmez, kontrollü tüketilmesi halinde faydasının bol olduğu fakat gereğinden fazla tüketilmesi halinde bizlere kilo olarak dönebilen bir gıdadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.