Ne Kadar Yesem De Kilo Alamıyorum

Ne Kadar Yesem De Kilo Alamıyorum

Her ne kadar kilo vermek zor görünse de aslında da zorlu bir süreçtir. Eğer çevrenizde “çok fazla yiyorum ama ” gibi söylemlere rastlıyorsanız ya da bunu siz kendiniz söylüyorsanız o zaman bu yazım tam size göre…

Biyokimyasal bazı faktörler kilo alamamanın bir sebebidir. Kilo alamayan bir birey öncelikle endokrin bölümünde gerekli muayeneleri olduktan sonra herhangi bir problem görülmüyorsa, o bireyin mutlaka yediklerinde/yeme düzeninde bir problem var demektir. Fakat şöyle de bir durum söz konusu ki bazı bireyler yeterince yediğini düşündüğü için kilo alamaz. Çünkü onlar için yeterli olan miktar aslında vücut için yetersiz ölçüdedir. Onlar için küçük bir sabah kahvaltısı, sonrasında 1-2 tabaklık akşam yemeği ve küçük bir gece atıştırması yeterli olmakta. Ama aslında bu tarz beslenme düzeni yanlıştır ve yetersizdir. Yetersiz enerji alımı sonrasında kilo artışı olmayacağı gibi giderek daha da zayıflama meydana gelecektir. Yeterli beslenememe durumu beraberinde bazı vitamin ve minerallerin de eksik alınmasına sebep olduğu için ilk aşamalarda olmasa da sonraki dönemlerde bazı sağlık problemlerine davetiye çıkaracaktır. Aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliği iştah azalmasına da sebep olacaktır.

İştahsız bireylerin söylediği hep şu olur; “iştahımı arttırıcı bir ilaç veya besin yok mu” Aslında buna gerek kalmadan yeterli ve dengeli beslenmeyi hayatına geçiren birey iştahsızlık problemini ortadan kaldıracak ve ideal kilosuna ulaşacaktır.

Sağlıklı kilo alabilmek için yapılması gerekenler çok basit:

  • Kahvaltı en önemli öğün! Güne mutlaka güzel bir kahvaltı ile başla.
  • Üç ana öğünü mutlaka yap
  • Öğünler arasında kalori değeri yüksek, hacimce küçük sağlıklı atıştırmalıklar bulundur. Bunlar kuru meyveler, fındık fıstık gibi yağlı tohumlar olabilir.
  • Öğünlerden hemen önce ve öğün arasında su ve sıvı tüketiminden uzak dur. İçeceklerini öğünlerden 45 dk önce veya sonra tüket.
  • Kilo alabilmek uğruna gece geç saatlerde yemek yeme olayına hiç girme. Çünkü bu sabah kahvaltı yapamamana ve öğleye kadar iştahsız kalmana sebep olur.
  • Amaç, yediğimiz yiyeceklerin kalorisini arttırmaktır. Örneğin; 1 kase sütlü tatlı yiyeceksek üzerine bol fındık ceviz serpmemiz veya patates püresi yapacaksak içine süt ve rendelenmiş badem ceviz eklemesi yapmamız gerek.
  • Kilo almak için kola cips tarzı ürün tüketimi iştah kaybına sebep olup öğünlerinizi atlamanıza sebep olur. Bunlardan uzak dur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp