Mide Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yemeklerin ardından mide içerisinde ortaya çıkan birtakım belirtiler zehirlenme durumunun yaşandığına işaret edebilir. Yediğimiz besinler direk mideye gideceği için burada meydan gelecek olan ve genellikle yemeklerin sonrasında geçen 1 saat zaman diliminde yaşanan kusma, ishal, ateş ve ağrı olarak kendisini ortaya çıkaran vakalar  olarak isimlendirilir. Aynı belirtiler sadece mide zehirlenmesi olarak değil bir başka hastalığın habercisi olarak da düşünmek gerekir. Fakat bu belirtilerin yemeklerden kısa zaman geçmesiyle etkisini göstermesi halinde ilk akla üşütme benzeri rahatsızlıklar değil, zehirlenme gelmelidir.

bir anda ortaya çıkmaktadır ve şiddetleri zaman içinde daha büyük olabilir. Daha çok gıda zehirlenmeleri olarak da tabir edilen bu problemlere yol açan bakterilerin meydana gelmesinde ve hızla üremesinde birçok unsur sayılabilir. Mesela, yemeğin hijyen kurallarına uygunsuz bir şekilde hazırlanması ve servisi yapılması, temiz olmayan suyla yıkanması, çiğ olarak tüketilmesi gibi sebeplerden dolayı bu sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Mide Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide zehirlenmesiyle karşılaşmamak için dikkat edilmesi gerekli olan konularda burada kendisini göstermektedir. Yiyeceğiniz meyve ya da sebzeleri bol su ile temiz bir şekilde yıkadığınızdan emin olmanız gerekir. Tavuk, balık gibi dondurulmuş gıdaların özenli olarak hazırlamanız ardından hemen tüketilmesi de bu unsuru azaltmaktadır. Özellikle et ürünleri ile süt ürünlerinde bu ayrıntılara dikkat edilmesi gereken ve üstünden geçilmemesi gerekli durumdur. Görüldüğü üzere bu zehirlenmelerin çeşitleri nasıl ortaya çıktığına göre de değişkenlik gösterebilir.

Yiyeceklerin bozulmasına yol açacak unsurlar sofralarımıza gelene dek nerelerde muhafaza edilmesi, yetiştirilmesi, gereksiz bekletilmesi gibi bir aşamada doğru yol izlenmesi gerekir. Hatta bir başka zararlı, bozulmuş veya bakteri olmuş bir besinden bile geçmiş olabilir. Bu tür bulaşıcı toksinler sebebiyle de bunun gibi sorunların yaşandığı vakalar görülmektedir.

Mide Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Zehirlenmesi Kesinleştiğinde Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz kusma, ishal gibi mide zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkmasıyla beraber vücut büyük oranda su kaybı yaşar. Bununla beraber bu şikayetleri yaşayan bir kişi ilk olarak bol su içmesi gerekir. Zehirlenmenin etkisi zaman ilerledikçe artar ve bu zararlılar vücuttan atılmadıkça dışkıda kan görüldüğü zamanlarda artık kesin bir şekilde mide zehirlenmesi yaşandığına işaret olur. Bu aşamaya gelinmeden ilk bulantı, ishal gibi girdapların atlatılmasının sonrasında ise hemen bir doktora gitmek gerekir.  Mide zehirlenmesi sebeplerinin tespiti ve tedavi süreciyle beraber kişinin istirahat etmesi önem verilmesi gereken konudur. Sindirim sistemini zora girdirmeyecek olan yiyeceklerle doyması ve su dengesini tekrardan sağlayabilmesi için sıvıyla beslenmesi yapılabilir. Belirtilerin inatçı bir şekilde sürmesiyle beraber tekrardan serumla tedaviye geçilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.