Kötü Kolesterolü Düşüren Mucizevi Besinler

Kötü Kolesterolü Düşüren Mucizevi Besinler

Kötü Kolesterol ve Kötü Kolesterolün Düşmanı Mucizevi Besinler

Kolesterol, genellikle olumsuz algılara sebep olan bir terimdir. Aslında kolesterol, bedenimizin yapı taşlarından birisidir. Fakat kolesterolün düşük yoğunluklu tipi, kanda normal düzeylerinin üzerinde seyrettiğinde sağlığımız için tehlike yaratmaktadır.
Peki kolesterol neden yükselmektedir? Bilindiği gibi kanımızda kolesterolü lipoprotein isimli yağ ve protein kesecikleri dolaştırmaktadır. Bu keseciklerin düşük yoğunluklu olanları kötü kolesterol olarak bilinir. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler, iyi kolesteroldür ve tıp dilinde HDL olarak bilinir.
Kanda kolesterol yükselmesi ile anlatılmak istenen kötü kolesterolün kandaki oranının artması ve buna bağlı olarak damar duvarlarında plak oluşturarak ciddi kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkartması anlatılmaktadır. Kanda kötü kolesterolün artmasında sağlıksız ve doymuş ya da trans yağ açısından zengin bir beslenme, fiziksel olarak hareketsiz bir yaşam, obezite, bir takım kronik iç hastalıkları, kalıtım, sigara tüketimi etkili olabilmektedir.

Kötü Kolesterolü Düşüren Gıdalar Hangileridir?

Kötü kolesterolle savaşta eğer varsa fazla kiloların verilmesi yapılması  gereken ilk iştir. Bunun yanında kandaki kötü kolesterolle savaşan besinlere beslenme  düzeninde yeterli oranda yer vermek gerekir.

Kandaki Kolesterolü Hangi Gıdalar Düşürür?

Şüphesiz kötü kolesterolü düşüren gıdaların başında fitastonel açısından zengin sebzeler gelmektedir. Sebzelerde yer alan bitki sterolleri, kötü kolesterolün adeta düşmanıdır. Fitestonelce zengin sebzeler arasında ilk sıralarda fasulye, soya, zeytin, karnabahar, lahana sayılabilir. Sebzeler kadar badem ve yer fıstığı ile susam da içerdiği bitki sterolleri ile kolesterole savaş açmaktadır.
Kötü kolesterolü düşüren gıdalar arasında meyveler de bulunmaktadır. Meyveler içerdikleri lifler sayesinde kanda yükselen kötü kolesterol seviyesini aşağı indirmektedir. Meyvelerle beraber kurubaklagiller de lif açısından zengindir ve kötü kolesterolü düşürmede yardımcı olmaktadır. Kepek de kolesterolü düşüren bir gıdadır.
Kötü kolesterol ile savaşan bir diğer grup da tahıllardır. Tam tahıllı ekmek, yulaf, kepekli un  beslenme düzeninde kötü kolesterolü düşürmesi bakımından tercih edilebilecek, sağlıklı gıdalardır.
Bunların yanısıra bilindiği gibi sarımsak, bin derde deva bir besin olarak, kötü kolesterolü düşüren bir gıdadır. Sarımsağın kandaki kolesterol oranını dengeleyerek kalp ve damar sağlığını koruduğu kanıtlanmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.