Kolesterolü Yükselten Gıda Maddeleri

Kolesterolü Yükselten Gıda Maddeleri

Kolesterolü Yükselten

Kolesterol yağa benzeyen yapısıyla hücrelerde ve kanda birikerek çeşitli tehlikeli hastalıklara sebep olabilmektedir. Vücudumuzda yüksek miktarda kolesterol bulunması durumunda kalp krizleri, damar hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları meydana gelebilir. İşte bu sebeple kolesterolü yükselten gıda maddelerini öğrenip bunlardan olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir.

Peynir – Süt – Yoğurt;

Bu üçlü çok fazla yağlı oldukları için kolesterolü yükselten arasında bulunmaktadır.

Margarin;

Hazır olarak üretilen margarinler kolesterolün en büyük sebebi olarak görülebilmektedir. Bu sebeple margarin yerine tereyağı, zeytinyağı yada fındık yağı tüketmeye ağırlık verebilirsiniz. Ayrıca bu yağlardan farklı olarak susam yağı, mısır yağı veya kanola yağı ile yemeklerinize tat katabilirsiniz.

Et;

Kırmızı et tüketimini olabildiğince düşük düzeye çekmelisiniz. Eğer çok yemek isterseniz olabildiğince yağsız et tüketmeye özen gösteriniz. Kolesterolünüzün yükselmesini istemiyor iseniz etinizi haşlayarak yemelisiniz ve kırmızı, beyaz et tüketmek yerine balık eti yemeye ağırlık vermelisiniz. Et yerken deri kısımlarını tüketmekten kaçmalı ve sosis, jampon, salam vb. bol yağlı et türlerinden uzak durmalısınız.

Yumurta Sarısı;

Yumurtanın sarı kısmını yemeniz kolesterolünüzün ciddi şekilde yükselmesine sebep olabilir bu sebeple yumurta yemekten uzak durunuz veya sadece yumurtanın beyaz kısmını yiyiniz.

Kızartma;

Patates kızartması, patlıcan kızartması, kabak kızartması vb. tüm kızartma türlerinden kesinlikle olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir.

Şeker;

Aşırı şekerli ve tatlılar kolesterolü yüksekten maddeler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple kolesterol hastaları şeker ihtiyaçlarını meyve yiyerek karşılayabilirler.

Alkol ve Sigara;

Her hastalıkta olduğu gibi kolesterol rahatsızlığında da alkol ve sigara tetikleyici özellik göstermektedir. Bu sebeple azaltılmalı veya tamamen bırakılmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.