Kabızlıktan Kurtulmak İçin İpuçları

Kabızlıktan Kurtulmak İçin İpuçları

Kabızlıktan Kurtulmak İçin İpuçları

Bayanların daha sık karşılaştığı ve bireye oldukça rahatsızlık veren kabızlık (konstübasyon) probleminden kurtulmak için çeşitli ip uçları vermek istiyoruz;

1-) Yemeklerde tıka basa yemek yerine az az fakat sık şekilde yemelisiniz. Eğer mümkünse öğün sayınızı 5-6 sayısına çıkarmalısınız.

2-) Günlük en az 2 litre su içmelisiniz.

3-) Haftada 2-3 sefer kurubaklagil tüketmeye özen göstermelisiniz.

4-) Posa yönünden zengin gıda maddeleriyle beslenmelisiniz.

5-) Sabahları mide ve tansiyon problemi olmayan kişiler güne ılık limonlu su içerek başlayabilirler. Bu sayede sindirim sistemleri daha aktif çalışacaktır.

6-) Günde 2-3 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.

7-) Günde 1 kaşe probiyotik yoğurt ve 1 porsiyon kefir tüketmelisiniz.

😎 Yeşil çay, papatya çayı ve rezene çayı içeye ağırlık vermelisiniz.

9-) Magnezyum yönünden zengin olan marul, ıspanak, taze fasulye vb. sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Ayrıca maden suyu magnezyum yönünden zengin olduğundan dolayı kabızlığı engellemeye yardımcı olmaktadır.

10-) Belirli aralıklarla spor yapmak ve çeşitli egzersiz hareketleri kabızlığa iyi gelmektedir.

11-) Sigara ve alkol kullanımı kabızlığı arttıran etkenler arasındadır. Bu sebeple kabızlıktan korunmak için sigaradan ve alkolden uzak durmalısınız.

12-) Hamur işleri, kızartmalar, şekerli gıdalar, aşırı kahve ve çay tüketimi kabızlığa sebep olduğu için bu tür besin maddelerinden uzak durulması gerekmektedir.

13-) Sindirim sisteminizi belli bir düzene oturmak için hergün yaklaşık olarak aynı saatlerde tuvalete gitmelisiniz. Son olarak eğer 2 haftadan daha uzun süredir kabızlık problemi yaaşıyorsanız kabızlıktan kurtulmak için bir doktordan yardım almalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.