İlk Yapılan Ekmekler

İlk Yapılan Ekmekler

İlk Yapılan Ekmekler

Bir televizyon kanalında yayınlanan yarışma programında Herodot’un anlattığı bir olay sorulur. Mısır firavunun, dilin kökeni ile ilgili yaptırdığı bir deneydir bu. Yeni doğmuş bir çocuk bir çobana verilerek bir eve kapatılır ve kimse ile görüştürülmez. Çobanla bile. Çocuğun çok sonra söylediği ilk kelime ekmek olmuştur.

İşte ekmek binlerce yıldır insan yaşamının bu denli önemli bir besin kaynağıdır. Tahıl ürünlerinin ekilip biçilmeye başlanması yaklaşık dokuz bin yıl önce Mezopotamya’da olmuştur. Tahıllar iki taşın arasında ezilerek unu çıkarılıyor, daha sonra su katılarak hamur yapılıyor ve hamur yakılan ateşlerde kızdırılan taşlar üzerinde pişirilerek ekmek elde ediliyordu.

Daha o dönemlerde maya bilinmediği için yapılan ekmekler sert ve basık şekilli oluyordu.

Maya günümüzden dört bin yıl kadar önce bir rastlantı sonucu bulunmuştur. O tarihlerde Mısırlı ekmek ustası, hazırladığı hamuru güneşte unutmuş ve hamur bu arada kendi kendine mayalanmış. Daha sonra bu hamuru hatırlayan usta aceleyle fırına atmış. Ancak pişen ekmeğin kabardığını görmüş.
Kubbe şeklinde kapalı fırınlara da yine aynı tarihlerde Mısır’da rastlanır. Burada pişirilen ekmekler, ısı eşit olarak ekmeğin her tarafına yayıldığından daha lezzetli oluyordu.

Çok tuhaftır ama o tarihlerde un için kullanılan tahıl bir statü göstergesi olmuş. Varlıklılar ekmek yapmak için buğday kullanmışlar. Daha az varlıklılar ise arpa kullanmışlar. En fakir halk ise darı kullanırmış.

Ama Romalılar zamanında fakir halka parasız ekmek dağıtıldığı da bilinmektedir.

Çok sonraki yıllarda İsviçre’de kullanılan bir değirmen, una koyu renk veren kepekleri ayırmayı başardı ve beyaz undan ekmek yapımı bu şekilde yaygınlaştı.

Avrupa’da, beyaz un elde etmenin güçlüğünden dolayı beyaz undan yapılmış ekmek herkesin ulaşamayacağı bir lükstü.

Günümüzden iki bin yıl önce Yunanlılar su değirmenini, 1300 yıl önce ise Araplar yel değirmenini buldular ve daha kolay ve daha çok un elde etmeye başlandı.

Zaman ilerledikçe her ülke ve topluluk, biraz da kendi yaşadıkları çevrenin etkisiyle farklı ekmekler yapmaya başladılar. Örneğin, fasulye, patates, pirinç veya bezelyeden ekmek yapıldığı görülür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.