Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Teknolojik gelişmeler sonucu beynimizi aktif kullanmadığımız için hafızamız zayıflasa da yediğimizi yiyeceklerle mümkün. Yetersiz ve sağlıksız beslenme vücut ve beyin fonksiyonlarının gerilemesine sebep olabilmektedir. Oysaki özellikle flavonoid (serbest radikallerin yaşlandırıcı etkisini yok eden antioksidan) bakımından zengin meyveler ve protein ve esansiyel yağ yönünden zengin balık, süt, yumurta gibi hafızamızı aşırı derecede güçlendirmektedir. Hafızayı en fazla güçlendiren yiyeceklerin ayrıntılarına değinirsek;

1-) Balık

Balığı ilk sıraya almamızın sebebi normalde yağlı ürünlerin tüketilmesi beyin gelişimi için önerilmese de balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin beynimizin bilişsel fonksiyonlarını aşırı derecede olumlu etkilemesindendir. Hafızayı güçlendirmek için haftada 2 sefer düzenli olarak balık tüketilmelidir.  Omega-3 takviyesi bazı kişiler tarafından balık yerine çeşitli ilaç benzeri ürünlerle alınmakta ve çocuklar içirilmektedir. Aşırı ve doğal olmayan yollarla omega-3 alımı çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bu sebeple hafızayı güçlendirmek için omega-3 takviyesi alınmadan önce bir doktora danışılmalıdır.

2-) Sebzeler

Ispanak, brokoli, kuşkonmaz gibi meyvelerde bulunan K vitamini ve polifenol içeren kırmızı lahana gibi sebzeler konsantrasyonun artması ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca fisetin yönünden zengin olan kuru soğanda hafızayı güçlendirmektedir.

3-) Meyveler

Meyveler antioksidan ve vitamin yönünden zengin oldukları için beyin hücrelerinin yaşlanmasını geciktiren ve bir yapıya sahiptirler. Çilek, yaban mersini böğürtlen gibi meyveler antioksidan yönünden zenginken aynı zamanda özellikle zekayı artırmaya yardımcı olan antisiyanin isimli fitokimyasallara da sahiptirler. Bunların dışında kivi, portakal, kırmızı üzüm ve elma da yiyecekler arasındadır.

4-) Süt ve Süt Ürünleri

Yağsız süt, az yağlı peynir ve yoğurt benzeri yiyecekler içeriğinde bulunan yoğun protein sayesinde vücut dokularının gelişmesine yardımcı olduğu gibi konsantrasyonu arttırdığı için hafızayı güçlendirmeye aşırı derecede faydalı olmaktadır.

5-) Kuruyemişler

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği sahip oldukların minaraller sayesinde kavrama yeteneğini arttırarak zekayı güçlendiren yiyeceklerden kabul edilmektedir. Ayrıca fındık ve ceviz E vitamini sayesinde beyni güçlendiren, unutkanlığı engelleyen yiyecekler arasında bulunuyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.