Günlük Yarım Litre Süt İçmenin İnsan Sağlığına Faydaları

Günlük Yarım Litre Süt İçmenin İnsan Sağlığına Faydaları

Günlük Yarım Litre Süt İçmenin İnsan Sağlığına Faydaları

Beslenme açısından alanında uzman doktorlar, bir insanın günlük ihtiyacı gereği kalsiyum oranının yaklaşık 800 miligram seviyelerinde olduğunu yarım litre sütte de 500-625 miligram kalsiyum yer aldığını ifade ederek sütün insan sağlığındaki önemini bildirmiş oldu.

Günlük olarak ihtiyaç olan kalsiyum adına tüketilmesi gerekli 500 gram sütün, bu mineral açısından beş kilogram etle, altı kilogram patatese, sekiz buçuk kilogram elmaya bedel olduğu ifade ederek her gün düzenli süt içmenin faydasının çok olduğu belirtilmiş oldu.

Balıkesir Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Reyhan İrkin, yapmış olduğu bilgilendirmede, 1 yaşından itibaren insan sağlığı adına gerek duyulan günlük kalsiyum miktarının yarım litre sütle karşılanabileceğini ve kalsiyum ihtiyacını başka hormonlu ürünlerde aramamaları gerektiğini de bu sayede ifade etti. Doç. Dr. Reyhan İrkin, sütten alınan kalsiyumun diğer gıdalardan alınan kalsiyum miktarına göre daha sağlıklı, sindiriminin de daha kolay olduğunu ifade ederek, bir insan adına gerekli kalsiyum için günde iki bardak inek sütünün gerekli olacağını söyledi.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.