Günlük İdeal Kalori Miktarı Ne Kadardır?

Günlük İdeal Kalori Miktarı Ne Kadardır?

Günlük İdeal Kalori Miktarı Ne Kadardır?

Sürekli olarak kilosunu korumak isteyen kişiler günlük kaç kalori almalıyız veya günlük ideal kalori miktarı ne kadardır? vb. sorular sormaktalar. Biz bu makalede günlük kalori miktarı hakkında elimizden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bir insanın günlük kalori ihtiyacı yaşına, cinsiyeti, hayat şartlarına (yaptığı iş vb.) hatta hastalıklarına ve kullandığı ilaçlara bile bağlı olarak değişen bir durumdur. Hastalıklarınız dolayısıyla, sağlığınız için veya kilo dengenizi sağlamak için aldığınız günlük kalori miktarı üzerinde değişiklikler yapmanız gerebilir.
Yapılan araştırmalar sonucunda bir erkeğin günlük 2300 kalori bayanın ise 1800 kalori günlük ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Bu ihtiyaç ilk paragrafta belirttiğimiz sebeplerden dolayı ufak değişikliklere uğrasa da genel olarak böyledir. Örneğin 25 yaşında olan ve yoğun şekilde çalışan biri daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilir. Ama 70 yaşında emekli birinin ihtiyaç duyacağı günlük kalori miktarı daha fazladır.

Hangi Öğünlerde Ne Kadar Kalori Almalıyız;

Alınan günlük kalori miktarı farklı öğünlerde alındığında vücutta farklı etkilere sebep olabilmektedir. Örneğin sabah kahvaltı yapmadığınız zaman daha sonra yemek yiyerek kalori ihtiyacınızı karşıladığınızda bile sürekli kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Ama sabah düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapacağınız bir kahvaltı ile kendinizi bütün gün boyunca daha enerjik, tok ve konsantrasyonu yüksek olarak hissedebilirsiniz. Ama eğer sağlıklı beslenme alışkanlığınız bulunmuyorsa bütün gün düzensiz şekilde besleniyorsanız, üstelik akşam yemeğini de geç saatlerde yeme alışkanlığınız bulunuyorsa kilo sorunları sizin için kaçınılmaz bir duruma gelebilir.

Beynimiz Ne Kadar Kalori Yakar;

Günlük olarak vücudumuzun almış olduğu kalori miktarının %20’si beynimiz tarafından kullanılmaktadır. Geri kalan %80’lik kısım ise vücut metabolizmamız için harcanır. Bu sebeple konsantrasyonun ve zekanın yüksek düzeyde olması için alınması gereken kalori miktarı önemli bir unsurdur.

Sıcak ve Soğuk Havalarda Almamız Gereken Kalori Miktarı;

Sıcak hava ve soğuk hava gibi çevresel faktörler almamız gereken günlük kalori miktarını etkilemektedir. Kış aylarında soğuk hava şartları sebebiyle vücut metabolizmamız ısı dengesini sağlamak için daha fazla kalori yakma ihtiyacı hisseder. Yaz aylarında ise bu durumun tam tersi olarak vücudumuz az kalori yakmak ister. Bu sebeple kış aylarında ihtiyacımız olan kalori miktarı daha fazlayken yaz aylarında ise daha düşük bir düzeydedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.