Gıdaların Raf Ömrü Nasıl Belirlenir?

Gıdaların Raf Ömrü Nasıl Belirlenir?

Gıdaların Raf Ömrü Nasıl Belirlenir?

Gıdalar insan sağlığını yakından ilgilendiren önemli ve hayati konulardan biridir. Her insan sağlıklı gıdayla beslenmek,  gıdaların tazesini tüketmek için “Hayati Beslenmeyi” amaç edinerek bu hassasiyet üzerinde durma çabasında bulunmaktadır. Beslenme açısından gıdaların yaşamımızdaki önemi büyüktür. Ayrıca raflarda satılan gıda maddelerinin raf ömründeki süreleri ayrı bir hassasiyet taşır. Gıdalar üretildiği andan itibaren raf ömrü (dayanma süresi) ile başlamaktadır. Raf ömrü gıdaların kalite derecesi ve değerleri optimum biçimlerde muhafaza edilerek depo ve raf koşullarında tutulabilen süreyi ifade eder.

Son Kullanma Tarihine Dikkat Edilmeli

Raf ömrü ürünün üzerinde tavsiye edilen son tüketim tarihi ile belirlenir. Ayrıca tavsiye edilen tüketilme tarihleri gıda maddelerinin özelliklerine göre kalitesinin en yüksek değerlerde korunmasının makul şartlarda bekletilebileceği süredir. Bu tür ürünlerin başında dondurulmuş gıda ürünleri, konserveler ve kurutulmuş gıdalar yer almakta dır. Raf ömrü kategorilerinde dikkate değer alınması gerekenler arasında son tüketim tarihi olan ürünler gelmekte. Son tüketim tarihi gıda maddelerinin belirtilen saklama koşullarında depolanması, muhafazaya tabi tutulması şartıyla bu maddelerin tüketim aşamalarında güvenli olduğu süredir. Burada çok önemli olan hususlardan biri de işlenmiş olan bu maddelerin son kullanma tarihinden sonra kullanılması halinde gıda zehirlenmelerine yol açmasıyla neticelenir. Bunların arasında dikkate değer alınması gereken gıda maddeleri içinde pişirilmiş ve ısıl işleme tabi tutulmuş et ürünleri, salatalar ve süt ürünleri geliyor.

Ürünlerde Raf Ömrü Testleri

Raf ömrü belirlenmesi aşamalarında ürünlerin sürelerine göre kategorize edilerek etiketlenmesi üretici kuruluşlar ve firmaların sorumluluğu altına giren işlemleri gerektirir. Raf ömrü süreleri genellikle gıda maddelerinin üretimi aşamalarında gerçekleşerek belirgin hale getirilir. Bu işlemler aşamasında üretici kuruluşlar analiz ve mikrobiyolojik numuneler alarak depolama ve doğruluk süreleri tespitinde bulunur. Yapılan doğru saptamalar sonucunda ürünün en doğru raf ömrü belirlenmesi ortaya çıkar.

Bu çalışmalar; gıda ürünlerindeki kalite değerlerinin bozulma aşamasındaki hijyenlik, besinsel değerlendirmeler, ürünlerin doğru noktalardaki (SKT)tespit çalışmaları, sağlıklı gıda ambalajlamaları ve optimizasyonlar gibi aşamalarda gerçekleştirilir. Belirtilen aşamalar sonrası gıda ürünlerinde raf ömrü testleri uygulamasına geçilir. İki basamaktan oluşur. Bunlar; “Gerçek Zamanlı ve Hızlandırılmış Yaşlandırma” testlerinden ibarettir. Gerçek zamanlı testlerde ürünlerin saklama koşullarında satış şartlarını sağlayan ortamlarda bekletilerek üründe gelişebilecek kimyasal, bakteriyel, mikrobiyolojik değişimlerin izlenmesi işlemidir. Hızlandırılmış raf ömrü test çalışmaları ürünlerin nem ve sıcaklık ortamlarında bekletilerek yapılan testlerden oluşur. Bu test aşamasında gıda maddelerinin dayanma ömrü konusunda öncelikli bilgi sahibi olunması sağlanır. Hızlandırılmış testlerde gıda ürünlerinin ambalajı, fiziki yapısı, içeriği konusunda tüm bilgiler edinilir. Bu testlerin esprisi ürünlerin test aşamalarında meydana çıkabilecek olası negatif reaksiyonlar sonucunda gereken önlemlerin alınması, toplatılması vb. manevi zararların önlenmesinde gerek duyulan testlerdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.