Gıda Zehirlenmesi Riski Bulunan Besinler

Gıda Zehirlenmesi Riski Bulunan Besinler

Riski Bulunan Besinler

İçerisinde bakteri, toksin, virüs ya da parazit bulunan besinler ya da suyun tüketilmesi sonucu meydana gelen ciddiye alınması gereken bir sorun. Genellikle bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesine maruz kalmamak içinse, bazı besinlerde özellikle dikkat etmekte fayda var.

Yonca Filizi

Bu besinler içerisinde ise ilk sırada yonca filizi var. Nemli yapısından dolayı yonca filizi, salmonella ve diğer mikropların bulunması riski taşır.

Çilek ve Ahududu

Dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken besinlerin 2. sırasında ise, ahududu ve çilek gibi üzümsü meyveler var. Bu besinlerde nemli bir yapıya sahip olduğundan dolayı tüketilmeden önce mutlaka iyice yıkanarak temizlenmeli.

Yumurta

Gıda zehirlenmesine en sık neden olan besinlerden biri ise yumurta. Yumurtadan kaynaklanan besin zehirlenmesinin nedeni ise salmonella adı verilen oldukça tehlikeli bir bakteri türü. Sinir sistemine zarar verecek kadar tehlikeli olan bu bakteriden korunabilmek içinse, çiğ yumurta tüketiminden özellikle kaçınmak gerekiyor.

Et

En kolay gelişen besin zehirlenmelerinin kaynağı ise elbette ki, içerisinde bulunabilecek bakterilerden dolayı beyaz ve kırmızı et ve bu etlerden üretilmiş besinler. Bu besinlerden kaynaklanabilecek zehirlenme vakalarına karşı alınabilecek en iyi önlem ise, bu tür et ve et ürünlerinin iyice pişmiş olmasına dikkat etmek.

Deniz Mahsülleri

Gıda zehirlenmesi vakalarının sık rastlandığı besin gruplarından bir diğeri ise, deniz mahsülleri. Özellikle de deniz mahsullerine karşı midesi hassas olan ya da alerjisi bulunan kişilerin bu besinleri tüketmemeye özen göstermesi gerekiyor.

Şarküteri Ürünleri

Gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerin konaklamayı en çok sevdiği bir diğer besin türü ise şarküteri ürünleri. Bu nedenle de uzmanlar özellikle hamileleri sucuk, salam, sosis ya da yumuşak peynir türlerini tüketmeme konusunda uyarıyor.

Pirinç

Sık tüketilen ve yüksek risk içeren besinlerden biri de pirinç. Pişirildikten sonra bile içerisinde bakteri bulunabilen pirince karşı alınabilecek en iyi önlem ise, pişirdikten sonra oda sıcaklığında bırakmamak.

Domates

Besinlerden kaynaklanabilecek gıda zehirlenmesinde dikkat edilmesi gereken son besin ise domates çünkü domatesin üzerinde zirai ilaç kalıntıları kalabilir ve bu da sağlık açısından çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle de domatesi iyice yıkadığımıza emin olduktan sonra tüketmemizde fayda var.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp