Fazla Tuz Tüketmenin Zararları

Fazla Tuz Tüketmenin Zararları

Tuz vücudumuz için çok gerekli olmakla birlikte fazla tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Tuzun ana maddesi olan iyot vücudumuzun hayati önem taşıyan noktalarından biri olan tiroide bezinin hormon salgılamasını sağlıyor. Vücut gelişimi, sinir sisteminin çalışması ve tiroit bezinin hormon salgılayabilmesi için iyot yani tuz gereklidir. Özellikle çocukların yeterli miktarda iyot alamaması zeka geriliğine varabilen sonuçlar doğurabiliyor.

İdeal Tuz Tüketim Miktarı Günlük 5500 mg

Gıda konusunda dünyanın en saygın kurumlarından biri olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi günde en fazla 2300 mg sodyum tüketilmesi gerektiğini açıkladı.2300 mg sodyum 5500 mg tuza denk geliyor. Tuz tüketimi dengelemek için hazır gıdalarda bulunan tuz oranlarına dikkat etmek gerekiyor. Zira ekmek de dahil olmak üzere birçok hazır gıdada yüksek oranda tuz bulunuyor. Bu nedenle şayet tuz kullanımınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmalı, tükettiğiniz durumlarda da mutlaka etiketteki tuz miktarını okumalısınız.

Tuz birçok hastalığın baş sebeplerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu hastalıklar arasında en yaygınları hipertansiyon yani yüksek kan basıncı. Fazla tuz tüketimi vücudun su tutmasına ve kan hacminin artmasına neden oluyor ki bu da hipertansiyonun ta kendisi.

Tuz felç ve kalp hastalıklarının da en önemli sebeplerinden biri. Harvard Halk Sağlığı Okulu yaptığı açıklamada fazla tuz tüketiminin kalp hastalığı riskini %14,felç riskini ise %23 oranında arttırdığına dikkat çekiyor.

Vücudun su tutması da yine fazla tuz tüketmenin zararları arasında. Vücudun su tutması beraberinde hızlı kilo artışı, el, ayak ve bileklerde aşırı terleme, karın bölgesi genişlemesi ve eklem sertliği gibi ciddi sorunları da getiriyor.

Kısacası tuz tüketimini dengede tutmak tüm vücut sağlığı açısından son derece büyük önem taşıyor. Tuz tüketiminizi sınırlandırarak uzun yıllar boyunca çok daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.