Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Emziren anneler nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli? Emzirirken diyet yapılabilir mi? Emziriyoruz diye daha fazla mı besin tüketilmeli?

Emziren anne, ne iki kişilik beslenmeli, ne de sıkı bir diyete girişmelidir. Bebeğini emzirmek, annenin ek olarak 500 kalori daha almasını gerektirir. Bundan fazlasına gerek yoktur.

Dengeli ve yeterli beslenen; sebze meyveyi, süt ve süt ürünlerini, proteinden zengin gıdaları ve tahıl grubunu yeterince tüketen bir anne hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyacını karşılamış olacaktır.

Emziren anne günlük beslenmesinde, en az 3 porsiyon süt veya süt ürünü, 5 porsiyon taze sebze meyve, 2-3 porsiyon et veya tavuk, balık, yumurta, baklagiller bulundurmalıdır. Eğer, anne yeterli ve dengeli beslenmiyorsa, hem bebeğini gereğince besleyemeyecek, hem de kendi sağlığı uzun vadede olumsuz etkilenecektir.

Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Emziren Anne

Diğer önemli bir konu da, sıvı alımıdır. Bu konuda, vücudun susuzluk hissine kulak vermek uygun olacaktır. Anne ihtiyaç duydukça, özellikle emzirme sırasında yeterince su, bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketmelidir.

Günde 1-2 fincandan fazla kahve önerilmez. Çünkü kafein bebekte huzursuzluk, uyku problemlerine yol açabilmektedir. Aynı şekilde kola gibi gazlı ve kafeinli diğer içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Emziren annenin kesinlikle sigara kullanmaması gerekmektedir. Sigara içen annelerin sütündeki kalıntılar da huzursuzluk, kusma ve ishale, bebeğin yeterli derecede kilo alamamasına yol açabilir. Sigara kullanan anneler gebelikle birlikte, bu kötü alışkanlıklarını mutlaka bırakmalıdırlar.

Güncelleme: 01.07.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.