Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Kilo vermeye çalışırken yanıt vermekte zorlandığımız sorulardan biri de günde kaç öğün yemek oluyor. Öğün atlamayı zayıflama yolu olarak düşünüldüğü zaman önümüze daha çok ama küçük öğünler yememiz gerektiğini ifade eden uzmanlar söylüyor. Peki bu söylenenlerin hangisi ne derece doğru? Günde kaç öğün yemek yiyip zayıflarız?

Günde kaç öğün yemek yemelisiniz: 3 mü, 6 mı, 7 mi? Bugün beslenme alemindeki en tartışmalı hususlardan biri budur. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları birçok eşit beslenme programı meydana getirebilirler. Peki, isteyenler için en iyi seçenek hangisi? Bu durumla alakalı net bir görüş birliği sağlanmamış olsa da beslenme uzmanları bugünlerde günde beş ya da altı öğün tüketilmesini kesin olarak öneriyorlar.

Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Çok sayıda öğünle beslenmek metabolizmayı hızlandırıyor

Günde 5 ya da 6 öğün tüketmenin birçok avantajı olduğu biliniyor. Bunlardan ilki metabolizmayı hızlandırması olarak karşımıza çıkıyor. Daha hızlı bir metabolizma yağ birikmesinin önüne geçer. Uzun zaman hiçbir şey tüketmediğinizde ise vücutta yağ birikme durumu etkisini gösterir.

Başka bir söyleyişle fazla oranda yiyecek bulunduran pek çok öğün yemek vücudun yağ depolamasına yol açar. Bu, vücudun yemek bulamama gibi bir olayı kullanmak için enerji depoladığı bir mekanizmadır. Diğer taraftan sürekli yemek yediğinizde insülin üretimi daha fazla düzenlenmiş olur. Enerji tüketildiği ve gün içerisinde sürekli yenilendiği için yağ birikme durumuna rastlanmaz. Bu da kilo vermenin ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın püf noktasıdır. Bir de egzersiz yapmayı unutmayın, yeter.

Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Atıştırma isteğini kontrol altında tutmak

Gün içerisinde zaman zaman atıştırma isteği içerisine girmeniz sağlıklı bir biçimde beslenmemizi güçleştirir. Diyete girdiğinizde, kilo verme konusunda sağlıklı vücuda sahip olmak için uğraşırken canınız bazı şeyleri yemeyi daha çok arzu edebilir. Sonuçta hüsrana uğrayıp sağlıksız yemek tüketme alışkanlıklarınıza geri gelebilirsiniz.

Bazen gerçekten açlık hissiyatına sahip olduğunuz dönemlerde bazen de sıkıntıdan bir şeyler atıştırmak eğilimine girersiniz. Gün içerisinde az ama sürekli yemek yemek “duygusal açlığı” düşürebilir. Hatta sürekli bir şeyler tükettiğiniz yeni beslenme programınız katı diyetler gibi değildir; arada bir, bir şeyler atıştırmanız gerekir. Önemli olan tek soru bunla sınırla kalmamaktadır.

Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Gün içerisinde sürekli yemeniz tavsiye edilir ancak bu hiçbir şeyi garanti ettiğiniz anlamı taşımaz. Hatta bol oranda yiyecek bulunduran 3 ana öğünün dışında ara öğünlerde de bir şeyler yiyen kişiler kilo almaya daha çok meyillidirler. Bundan dolayı günde 3 defadan fazla yemek tüketen biri kesin kilo verecek diye bir koşul söz konusu değildir.

Önemli olan konu ama az yemek yemektir. Porsiyonlar ise küçük ve az olmalıdır. Bunun dışında günün belli saat aralıklarında karbonhidrat yemek için daha iyidir. Onların dışındaki saatlerde karbonhidrat tüketmekten uzak kalmanız gerekir. Amaç sağlığınız için zararlı duruma geçen yiyecekleri yemeyi bırakmanızı olanak tanımaktır. Porsiyonlarınızı yerken dikkat edin, bol sebze ve meyve yemeye özen verin, doymuş yağlardan ve şekerden uzak kalın. Bunlar, kilo vermek konusunda dikkat etmeniz gerekli temel prensiplerdir.

Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Doğru yiyecekleri tercih ederek kilo verin

Gerçekten de metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olan bazı yiyecekler bulunmaktadır. Örneğin tavukta vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olan proteinler bulunur. Sporcular bunu daha iyi bilmektedir. Yumurta da benzer bir etkiye sahiptir.

Elma, greyfurt, brokoli ve ıspanak gibi meyveler ve sebzeler de bu hususta size yardımcı olurlar. Kahve, yeşil çay ve şekersiz protein karışımları oldukça sağlıklı seçeneklerdir. Bu yiyeceklerin hepsi kas kütlesinin gelişimine etki eder. Sürekli olarak yemek yenen diyetlerde bu tür yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Görüldüğü gibi kilo vermek sadece günde kaç öğün yemek yediğinizle değil, bu öğünlerde yediğiniz yiyeceklerin miktarına ve kalitesi ile doğru orantılı olmaktadır.

Diyet Yaparken Günde Kaç Öğün Yemek Yenmeli?

Günde 6 öğün yemek tüketmek bugünlerde popülarite elde etmiş bir görüş olsa da herkesin vücudunun farklı olduğunu da unutmamak gerekir. En iyisi diyet yapmaya karar vermeden önce bir beslenme uzmanıyla konuşmak gerekir. Onlar size uygun seçenekleri ve çizmeniz gereken yolu göstermekte yardımcı olacaklardır. Unutmayın; metabolizmanızı hızlandırmak konusunda egzersiz alışkanlığı edinmekten iyi bir seçenek yoktur. En iyi sonuçları elde etmek adına temel egzersizler ağırlık kaldırma ve kardiyo antrenmanıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.