D Vitaminin Önemi, Kaynakları, Eksikliği

D Vitaminin Önemi, Kaynakları, Eksikliği

D Vitaminin Önemi, Kaynakları, Eksikliği

yağda çözünen bir vitamindir ve İki formda bulunmaktadır: Bitkilerden elde edilen D2 vitamini ya da ergokalsiferol ve güneşten ya da bazı besinlerden elde edilen D3 vitaminidir. Tıp dilinde genel olarak kalsiferol adıyla bilinmektedir. D vitamini, kan akışından midedeki yiyeceklerin hazmına ve kemiklerin güçlenmesine kadar vücut için çok önemli bir kimyasaldır.

D Vitamininin Önemi

D Vitaminin önemi denildiğinde ilk söylenebilecek olan şey, vücudun kemik oluşumunu inşa etmek ve sürdürmek için kalsiyum ve fosfor seviyelerinin normal yoğunlukta olmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca kan ve kemikler arasında karşılıklı olarak kalsiyum sağlanmasını da kontrol eder. Ancak D vitamininin asıl görevi, kemik yıkımını yapan hücre ve kemik ana hücresi vasıtasıyla kemiğin yeniden oluşumu ve gelişimini sağlamasıdır. Bunun yanı sıra D vitamini, yetişkinlerin kemik yumuşaması hastalığından ve çocukların da raşitizmden korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. D vitamini depresyon, prostat kanseri, göğüs kanseri, kemik erimesi, yüksek tansiyon, bazı kalp damar hastalıkları ve fagositoz aktivitesi gibi rahatsızlıklarla mücadelede de vücut için ciddi bir destek oluşturmaktadır.

D Vitaminin Kaynakları

D vitamini karbonhidratların, minerallerin, vitaminlerin ve yağların aksine 2 yolla vücutta üretilmektedir.

  1. Sağlıklı Besinlerin Tüketimi

D vitamini eksikliğinden kaçınmak için daima sağlıklı besinlerle ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Bunun için her gün düzenli şekilde D vitamini içeren sağlıklı besinler tüketilmelidir. En fazla D vitamini içeren gıdalar: Tane tahıl, mısır gevreği, süt,           portakal suyu, somon ya da ton balığı gibi yağlı balık türleri, sardalya, balık yağı, yumurta sarısı, sığır karaciğeri ve şitake mantarıdır.

  1. Güneş’ten Gelen Ultraviyole B Işınlarına Maruz Kalmak

İnsan vücudu güneş ışınlarına maruz kalarak da D vitamini üretebilir. Bir kişi günde en az 20-30 dakika arasında güneş ışınlarına maruz kalırsa, 20.000 birim civarında D vitamini kazanmaktadır.

  1. D Vitamini Hapları

Eğer günlük beslenme içerisinde yeterince D vitamini alınamıyorsa, dışarıdan ek D vitamini alarak da vücut için gereken vitamin miktarı sağlanabilir. D vitamini haplarının kullanılmasını uzmanlar özellikle koyu tenli ve yaşlı insanlar için önermektedirler.

Vücut fonksiyonlarının normal bir şekilde devam edebilmesi için, günde en az 200 birim D vitamini gerekmektedir. D vitamini eksikliği vücutta bazı organları etkiler ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle kemiklerin ince ve güçsüz olmasının ana nedeni D vitamini eksikliğidir. Bunun dışındakemik yoğunluğundaki düşüklükten dolayı kemiklerin aşırı derecede zayıf olması ve çocuklarda raşitizmin de esas nedenidir.

nden bazıları şöyledir: Ağızda yanma hissi, ishal, boğaz iltihabı, insomnia ve göz hastalıklarıdır. Ayrıca kalsiyumun kemikler tarafından aşır emilmesi de kemik erimesi ya da kemik yoğunluğunda yumuşamaya ve cam kemik hastalığına neden olmaktadır. D vitamini yetmezliğinin aşırı olması ise şizofreniye neden olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.