Canan Karatay’dan En Önemli Tavsiyeler

Canan Karatay’dan En Önemli Tavsiyeler

’dan En Önemli Tavsiyeler

Zayıflatan meşhur  devamlı olarak yedirmeyen fakat doyana kadar yiyerek, devamında glisemik indeks oranı az olan gıdalar ile tüketim sağlayıp sürekli egzersiz oluşturarak düzenli kilo vermeyi hedeflemek, profesyonel teknik ve deneme alanından bundan böyle çıkarken hemen hemen her yaş ve insan grubunun deneyip kolaylıkla çok basit bir yaşam tarzı şekline gelmektedir. Karatay diyetinde kesinlikle yasaklı olan besinler; pirinç, ekmek, makarna, unlu mamüller, şeker, çikolata, gofret, reçel, bal, pekmez, her türlü meyve suları, gazlı içecekler, patates, mısır, kızartmalar, hazır çorba, sucuk, sosis, salam, değişime uğramış olan her çeşit gıda türleri, Canan Karatay’ın ana kriterleri içinde kesinlikle şeker maddesi yasak olduğu vurgulanıyor. Ayrıca diyet alanında tercih yapacak olan kişilerin Karatay diyetinde tatlı ve şekerli olan gıda türleri ise aşırı oranda tehlike arz etmekte. Bu gıdalar kan şekerini hızlı bir şekilde yükselterek insülin hormonunu devreye sokarak, fazla gelen kısmı kesinlikle depo şeklinde başlangıçta karaciğeri inanılmaz boyutlara varacak biçimde yağlandırıyor, beraberinde ise göbek çevresi kalınlaşma gösteriyor.

Karatay Diyeti’nde Bel ve Göbek Yağları

Zaman içinde gözle görülür bir şekilde vücut şeklinde bozulmalar meydana gelirken, insanın bu duruma seyirci kalması, “elimden bir şey gelmiyor, yapabileceğim bir şey yok maalesef” dermişçesine bir noktada tıkanıp hastalık ile kafa kafaya gelmek mümkün oluyor. Bilimsel alanda ispatı yapılmış olan vücuttaki kan insülin oranı ortalama 2,5-5 (normal değeri ise 5) seviyesinde yer alan insanların daha uzun bir ömre sahip, ayrıca sağlıklı olmaları olarak gözleniyor. Karatay diyetine göre şekerin değer anlamı hastalık ve sonraki son aşaması ise ölüm olarak belirtilmekte. Karatay diyetinde söylenenin tersi yönde tüketilmesi gereken en ciddi öneme sahip olan kaynaklardan biri ise yağlardır. Bunların içinde doğal köy zeytinyağı ile beraber tereyağı olarak belirtilmekte.

“Korkmam yağdan, şekerden korktuğum kadar” diye bilinen Karatay diyeti içinde kullanılması mühim olan bir diğer önemli bilgi ise kırmızı et olarak belirtilmekte. Bilinen kırmızı etin hiç bir şekilde kolesterol seviyesini yükseltmediğini iddia eden Canan Karatay, bununla beraber taze balığın da yüksek oranda tüketilmesi gerektiğini ısrarla söylemektedir. Bunların haricinde ise mevsimlik sebzeler, özel baharatlar, gün içinde en az 2 adet taze yumurta, her çeşit bakliyat, yoğurt, kuru meyveler, süt, keten tohumu, ayran, ceviz ve fındığın yanı sıra, badem, fıstık, peynir çeşitlerini sürekli olarak kullanılan besin grupları olarak yorumlanmaktadır.

Kaynak; diyetlerim.org/karatay-diyeti-listesi/

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.