Buzdolabında Saklanmaması Gereken Besinler

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Besinler

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Besinler

Uzmanlar besin tüketiminin önemi kadar kaliteli besinlerin tüketilmesi üzerinde de incelikle duruyor. Günümüz ev hanımlarının mutfaklarının en çok kullanılan eşyalarından buzdolapları, gıdaların doğru koşullarda saklanabilmesini mümkün kılıyor. Ancak bazı besinler var ki, buzdolabına girmesiyle birlikte besin değerlerini kaybederek sağlık için problem oluşturabiliyor. Bu nedenle öncelikli olarak mutfağın hakimi kadınların bilgisine sunulmuş olan yazımızda buzdolabında saklanmaması gereken besinler listesini oluşturarak dikkat etmeniz gereken gıdalardan söz edeceğiz.

1) Domates

Sıklıkla tartışılan yanılgılardan biri de domatesin dışında kalmasıyla birlikte tadının değişeceğidir. Domatesi buzdolabında saklamamalısınız. Ne tadında ne de dokusunda hiçbir değişim yaşanmayacaktır.

2) PatatesPatates buzdolabına girmesiyle birlikte çok kısa bir süre içerisinde kumlanma gösterecek gıdalar arasında yer alıyor. Aman dikkat!

3) Soğan ve SarımsakSoğan/sarımsak gibi hem koku bakımından keskin hem de serinliği seven besinleri buzdolabı yerine bir kutu veya saklama kabı içerisinde muhafaza etmelisiniz.

4) EkmekEkmeğin kullanım amacına göre buzdolabında saklanmaması gereken besinler arasında yer aldığını söylememiz mümkün. Ne zaman ki köfte yapmak için ekmeğinizi ıslatmaya karar verdiniz, o zaman bu besini buzdolabına güvenle yerleştirebilirsiniz.

5) KahveBuzdolapları gaz halinde bulunan gıdaların sıva hal almasını sağlama özelliği bakımından kahvenin doğal yapısına zarar vermektedir. Bu nedenle kahvelerinizi mutfak içerisinde bir kapta saklamalısınız.

6) Çikolata

Eğer yaz sıcakları gibi çikolatanın şeklinde ve tadında bozulmayı mümkün kılan mevsim süreçlerinde değilsek bu lezzetli gıdayı buzdolabına koymanız için hiçbir neden yok. Bırakın oda sıcaklığında kalsın. Hiçbir zarar görmeyecektir.

7) FesleğenFesleğen yapısı gereği hassas bir bitki olmasından ötürü buzdolabına girmesi durumunda yaprak kısımlarında bozulma ve siyahlaşma gibi durumlar mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda kokusunu yitirerek mutfak için kullanımı ortadan kaldırabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek için fesleğeni buzdolaplarından uzak tutun.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.