Besin Takviyelerinin Zararları

Besin Takviyelerinin Zararları

Besin Takviyelerinin Zararları Nelerdir?

Piyasada çok çeşitli ve her keseye uygun bulunmaktadır. Bitkisel takviyelerin yanında kimyasal takviyelerde mevcuttur. Hastalıkları tedavi etmede, bazı hastalıkların önüne geçmek için, kilo almak veya vermek için, kas yapmak için, vitamin ve mineral eksikliğini gidermek için vb. bir çok sebepten dolayı piyasada besin takviyeleri satışı yapılmaktadır. Bunların bir kısmı gerçekten etkili olurken bir kısmı ise etkisizdir. Etkisini geçtim birçoğu zararlıdır.

Üreticiler ürünlerini satışa çıkarttıklarında kolayca ilgili makamlardan ilgili onayı alırlar ve satışa başlarlar. bu işlemlerin çok zor olduğunu düşünmeyin. Burası çok önemli aklınızdan çıkarmayın bu ürünler için onay almak gerçekten çok kolaydır. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu böyledir. hal böyle olunca bizim ülkemizden zaten bahsetmeye gerek yok. Hiç bir üretici veya satıcı ürünün yan etkilerinden sorumlu değildir ve hatta belirtme zorunluluğu bile yoktur. Ürünün gösterdiği etkiyi ilgili makamlarda gidip ispatlamak zorunluluğuda yoktur.

Diğer problem ürünlerin muhteviyatındadır. Ürünlerin içeriğindeki maddeler ve maddelerin miktarları ürün etiketleri üzerinde ki rakamlar ile tutarlılık göstermez. Yani bir ürünü aldığınızda bunun içerisinde bundan bu kadar varmış bundan bu kadar varmış diye okuyoruz ya ha işte ona güvenmeyin. Çünkü tutmuyor bizzat analiz ettirdim. Hatta aynı markanın aynı ürününün bile muhteviyatları farklı çıkabiliyor.

Birde bu ürünlerin gerçek üreticilerle sahtelerini birbirinden ayırmak gerekiyor. Bu nasıl mümkün olabilir bilmiyorum ama en azından güvendiğiniz gerçekten bildiğiniz yerlerden almakta yarar var diye düşünüyorum. Esasında buraya kadar yazdıklarım dikkat edilmesi gereken şeylerdi. Siz siz olun iyi araştırın öyle alın bu ürünleri.

Bir kere ihtiyacınız olmayan ürünleri kesinlikle kullanmayın. İhtiyacınız olan ürünleri ise mutlaka detaylı bilgiye sahip olduktan sonra alın ve kullanın. Özellikle bir uzmana veya doktora danışın.

Ürünleri alırken başka hangi besinleri veya takviyeleri aldığınızı mutlak gözönünde bulundurun. Ayrıca yaşınızın, yaşam tarzınızın vb. özelliklerinizin çok büyük etkisi var. Seçimi ve kullanımı bu kriterlere bağlı kalarak yapmalısınız. Etrafımda en sık karşılaştığım örneklerden birini vermek istiyorum. yağ yakıcı özelliği olan l-karnitini çok kullanan olduğunu biliyorum. Bazıları spor yapmadan bu yağ yakıcıyı kullanabiliyorlar. Özellikle bu takviye spordan önce alınan ve etkisi sporla beraber olan bir takviyedir. eğer spor yapmıyorsanız bu ürünü kullanmamalısınız.

Kullandığınız ürünün dozajına özellikle dikkat edin. Daha etkili olacağını düşünüp daha fazla almak sıkıntı yaratabilir. Yan etkileri şu anda belli olmayan fakat çok zaman sonra ortaya çıkabilecek bu ürünleri kullanırken mutlaka destek alınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.