Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur? Anne Sütünün Bebeklerdeki Önemi

Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur? Anne Sütünün Bebeklerdeki Önemi

Son zamanlarda anne adaylarının veya yeni bebeği olan ebeveynler bebeklerinin nasıl besleneceği fiziksel ve zihinsel gelişimi konusunda ne yapacağını bilmiyor. Yeni doğan bebeklerde yetersiz ve bu bağlı olarak kötü beslenme, zihinsel gelişim problemlerine ardından da enfeksiyon hastalıklarına yakalanmasına yol açıyor. Malnütrisyon olarak ifade edilen bu durum, anne sütünün erken bırakılması, temel besinlerin yeterince giderilmemesi ve yanlış beslenmeden ötürü geliyor. Biz sizlere bu içeriğimizde bebeklerde sağlık beslenme nasıl olmalı? Sağlıklı beslenme için neler yapılmalı gibi sorulara açıklık getireceğiz.

Kötü beslenme ile birlikte hijyen eksikliğinin de olduğu hallerde bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan bebeklerde ölümcül enfeksiyonlar doğurabilir. Bebeklik zamanı olarak ifade edilen ilk iki senelik zaman içinde annelerin bebek beslenmede en fazla dikkat etmesi gereken önemli konular ve uzmanlardan tavsiyeler:

Doğumun sonrasında bebek ne zaman beslenmeli?

Bebek, normal sağlıklı bir şekilde doğmuşsa doğumu izleyen ilk 30 dakika içinde,mümkün olduğunca çıplak bir biçimde anne vücuduna teması olması gerekiyor ve anne memesine tutulmalıdır. (sezaryenla olan doğumlarda 1-2 saat gibi biraz daha geç yaşanabilir.) Bu şekilde; anne ile bebek arasında bir bağ filizlenir, bebek tarafından anne meme başlarının uyarılması ile prolaktin (süt salgılayan hormon) salgılanma eğilimine girer. Bununla beraber bebek beslenmesinin ilk adım yapılmış olur.

Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur? Anne Sütünün Bebeklerdeki Önemi

Bebekler, hangi aralıklarla beslenmeli?

Bebekler, kaç saat aralıklarla beslenmelidir? Sorusu oldukça fazla soruluyor. İlk defa bebek sahibi olan annenin sütü 1 gün içerisinde tam olarak gelmeyebilir ve bu zaman ikinci güne kadar uzayabilir. Fakat yine de anne bebeğini emzirmek için gayret ortaya koyması gerekiyor. İlk zamanlardaki biraz koyudur. Kolostrum adı olarak ifade edilen bu sütün miktarı azdır fakat bebeğin beslenmesinde, bağışıklık sisteminde mikroplara yönelik korumada oldukça yararlıdır. İlk zamanlarda anne bebeğine alışana kadar 1-2 saatte 1 hatta neredeyse her ağlamasında emzirmesi gerekir. Anne bebeğinin ne zaman acıktığını ilk birkaç ay içerisinde öğrenir ve emzirme aralıklarını 2-3 saatte bir (küçük prematüre bebeklerde daha fazla) olarak ayarlar. İyice beslenen bir bebek özellikle geceleri 4-5 saat kesintisiz yatabilir. Uyandırıp beslenmesi gerekmez. Bebek acıkınca ağlar ve anneyi zaten bu şekilde uyandırır. Anne deneyim kazandıkça bebeğinin ne zaman acıktığını, ne zaman emeceğini hissederek ona göre yiyeceğini ayarlar.

Bebeklerde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur? Anne Sütünün Bebeklerdeki Önemi

Anne sütünün yeterli olduğu nasıl anlaşılır?

Bebek 2 aylık olana dek günde 8-12 kez besleniyorsa, emzirme sırasında yutma hareketlerini sürekli yapmışsa, yeterli oranda idrar çıkarıyor, bezini ıslatıyorsa, günde 5-6 defa normal kıvamda kaka yapmışsa, günde 20-30 gram (ayda en az 600-900 gram) kilo almışsa, anne memeleri emzirme öncesi dolgun, emme sona erince boşalıyorsa, anne sütü yeterli oluyor anlamı taşır.

 

Anne sütü ile beslenme ne kadar sürmeli?

Sağlık Bakanlığı bebeklerin 2 yaşına varana dek anne sütü ile beslenmesini tavsiye eder. Tabi ki bu zaman içinde annenin bebeğini emzirmek için süresi uygun olmalı, sütü yeterli olmalı, bebeğin gelişimi her yönü ile sağlıklı olması gerekmektedir. Anne sütü bebek gelişim için özellikle ilk senelerde yaşami değere sahiptir ve yerini hiç bir mama veya besin dolduramaz.

Anne sütü verilirken nelere dikkat etmeli?

  1. Doğumdan ardından geçen ilk yarım veya bir saatte emzirmeye başlanmalıdır. Emzirme zamanında (öncesi ve sonrası) bebeğe hiçbir içecek verilmemesi gerekir.
  2. İlk 6 ayda bebeklere yalnızca anne sütü verilmelidir. Tamamlayıcı besinlere altı ayı geçilmesinin ardından başlanmalıdır.
  3. 6 ayın üstünde olan tüm bebekler ilave besin almalıdır ve anne sütüne tamamlayıcı besinler ile beraber 2 yaşına kadar ya da daha fazla devam edilmelidir.
  4. Bebeğin aldığı ilk süt (ağız sütü) besleyicidir ve az oranlarda emme bile süt üretimine yardımcı olur.
  5. Süt üretimini yükseltmek adına bebekle anne doğumdan sonra aynı odada olmalı ve emme hemen başlamalıdır.
  6. Anne laktasyon zamanına uygun, yeterli ve dengeli beslenmeli, bol sıvı tüketmesi gerekir. Anneye her gün süt, ayran, limonata, şerbet verilmeli, çay ve kahveden uzak durması gerektiği belirtilmelidir.
  7. Annenin dinlenmesi sağlanmalıdır, anneye ruhsal açıdan yardımcı olunmalıdır. Bebeği ile tensel temas kurması gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.