Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama

Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk 6 ay anne sütü bebekler için, tek başına yeterlidir. Fakat bebeğin doymadığı ve kilo alımının yavaşladığı durumlarda, 4. aydan itibaren ek gıdalara geçiş yapılabilir. Ek gıdalar anne sütünün yerine geçecek yiyecekler değil, onu tamamlayıcı besinlerdir. Bu nedenle de bebeğin ek gıdalara geçmesinin, anne sütünü almaması veya daha az alması anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Bebeklerde ek besine geçiş en erken 4. ay, en geç de 6. ayda olmalıdır.

Ek Gıdalara Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Ek gıdalara tek çeşit olarak ve yavaş yavaş başlanmalıdır. Birkaç gıda aynı anda verildiğinde, bebekte herhangi bir alerjik reaksiyon olursa buna hangi gıdanın neden olduğunun tespiti zorlaşır. Bebeği bir gıdaya alıştırdıktan birkaç gün sonra, başka bir gıdaya geçin.

• İlk olarak pirinç unu muhallebisi veya elma suyu gibi, bebeğin kolay hazmedebileceği gıdalarla başlayın. İlk gün birkaç tatlı kaşığıyla başlayıp, sonraki günlerde bu miktarı arttırabilirsiniz. Böylece bebeğinizin bağırsakları ve midesi zorlanmadan, yeni gıdaya alışması sağlanır.

• Ek gıdaları verirken kaşık veya suluk kullanın, biberonla vermeyin. Eğer gıdayı biberonla verirseniz, bebek biberona alışıp anneyi emmekten vazgeçer.

• Bebeğinize ek gıdaları karnı açken verin, istemediği gıdaları yedirmek için zorlamayın. Birkaç gün sonra tekrar aynı gıdayı vermeyi deneyin. Bazen bebekler ilk seferinde istemediği bir gıdayı, başka sefer isteyebilir.

• Ek gıda verdikten sonra bebeğinizi biraz da emzirin. Bu şekilde sütünüzün azalmasını önleyebilirsiniz.

• 1 yaşından küçük bebeklere inek sütü, yumurtanın beyazı ve bal gibi alerjiye sebep olabilecek gıdaları vermeyin.

• 1 yaşından küçük bebeklere tuz, şeker ve baharatlı gıdalar da vermeyin. Özellikle tuz, böbrekleri henüz gelişmemiş olan bebeğiniz de soruna neden olabilir.

Bebeğin ek gıdalara geçmesi, anne sütünü almasına engel olmamalıdır. Bu dönemde sütünüzün azalmamasına ve bebeğinizin emmeyi bırakmamasına dikkat etmelisiniz. Anne sütü, bebeğin yeni tanıdığı gıdaların sindirimini kolaylaştırma özelliğine sahiptir. Bu sayede bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.