Bebek Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

Bebek Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

Bebek Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

Bebeklerin birçok hastalıktan korunması ve iyi gelişmesi için beslenmelerine dikkat edilmelidir. Bebeklerin gelişiminde pozitif etki yaratan bebekler için gerekli vitaminler beslenme programları için önemlidir.

Vitamin takviyesi vitamin eksikliği olduğu durumlarda yapılabilir. Fakat vitamin fazlalığı bebekler de sıkıntılar yaratabilir. Bebekler bizler gibi değildir. Erişkinler fazla vitamini vücuttan doğal yollarla atarken bebeklerde bu durum bulantıya, kusmaya, karın ağrısına, karaciğer bozukluklarına ve sinir sorunlarına sebep olabilir.

Bebeğinizin kilosu normalden daha az ise bebeğiniz vitamin eksikliği yaşıyor olabilir. Genelde yemek yemeyi sevmeyen bebeklerde bu durum ortaya çıkar. Yetersiz beslenen bebeklerde yine aynı şekilde vitamin eksikliği çekebilirler. Vitamin eksikliği yetersiz beslenmenin yanısıra kronikte olabilir. Kronik hastalığı olan bazı bebekler iyi beslenseler dahi yeterli vitamini alamıyor olabilirler. Bu durumda bebekler takviyeye ihtiyaç duyarlar ve dışarıdan vitamin verilmelidir.

Meyve, sebze, tahıl ürünleri ve süt vitaminler bakımından çok zengindir. Ayrıca yumurta, ceviz, fındık, yağsız et, tavuk, balık gibi besinler çocukların büyümesi için gerekli vitaminleri içerirler. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler kalsiyum depolarıdır. Bebekler anne sütü aldığı zaman bu vitaminleri yeteri kadar alacaktır. Anne sütünden mamaya geçiş yapan bebeklerin bu besinleri düzenli olarak almaları gerekir. Bu besinleri düzenli olarak alan bebekler ve çocuklar sağlıklı büyürler ve hiçbir vitamin takviyesine ihtiyaç kalmaz.

A Vitamini süt ve sarı renkteki sebzelerde bulunur. Büyümeyi sağlar ve cildi güzelleştirir. Dokuları tamir eder. B Vitamini başta kümes hayvanları olmak üzere et, balık, süt, yumurta ve tahıllarda bulunur. Kan oluşumunu sağlar. C Vitamini kasları ve cildi güçlendirir. Kas dokusuna çok faydalıdır. Yaraların iyileşmesine ve kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Mikroplara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Çilek, ıspanak, brokoli ve brüksel lahanası c vitamini depolarıdır. D Vitamini kemiklerin oluşumunu ve güçlenmesini sağlar. Balık yağı ve yumurtanın sarısı D vitamini açısından çok zengindir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.