Asitli İçeceklerin Zararları

Asitli İçeceklerin Zararları

Asitli İçeceklerin

Bu konuya girerken öncelikle önemli bir yanılgıyı düzelterek başlamakta fayda var. ve kavramları birbirine karıştırılıyor. Gazlı içeceklerin büyük bir bölümü asitli olsa da gaz ve asit aynı şey değildir. Gazlı içecek dediğimiz içerisine karbondioksit basılarak, asitli içecek ise içerisine asit eklenerek oluşturulmuş içeceklerdir. Örneğin sodada da gaz vardır ancak asidik değil aksine baziktir. Dolayısıyla gazlı içeceklerin tamamı zararlıdır diyemeyiz ancak asitli içecekler için bunu söyleyebiliriz. Avrupa’da içeceklerin gazlı içilmesi yaygındır. Hatta her tür içeceğin içerisine gaz basmaya yarayan küçük ev aletleri dahi vardır. Yani evde yaptığınız bir limonataya, vişne suyuna veya ayrana gaz basıp onu gazlı içecek haline getirebilirsiniz. Bu tamamen içim keyfiyle ilgili birşeydir. Kandaki karbondioksit oranını yükseltecek kadar çok miktarda içmediğiniz sürece ki bu normal bir insanın hiçbir şekilde içmeyeceği bir miktardır, bu içeceklerin bir zararını görmezsiniz.

Ancak asit tamamen farklı bir konudur. Zararları çoktur. Öncelikle başta kola ve gazozlar olmak üzere gazsız olan meyve sularının çoğunda da kullanılan bu asitler vücuttan kendi ağırlığınca kalsiyumun emilmesine sebep olurlar. Örneğin içtiğiniz kolanın bir bardağında 20 mg civarında askorbik asit vardır ve bu aynı anda vücudunuzdan 20 mg kalsiyumun eksildiği anlamına gelir. Yani kemiklerinizden kaybedersiniz. Üretici firmalar bunun aksini ispatlamak adına yeterli miktarda kalsiyum alan bireylerde böyle bir sorunun görülmeyeceğine dair tezler ve deneysel sonuçlar öne sürseler de toplumumuzda bu tip içecekleri içmediği halde kemik erimesi yaşayan kadınlarımızın durumu ortadadır. Buradan anlıyoruz ki yeterli miktarda kalsiyum alımı objektif bir bakış sonucu elde edilmiş bir done değildir. Diğer yandan gelişim çağındaki çocukların bu içecekleri sıklıkla ve çok miktarda tükettiğini de göz önüne alırsak gelişim eksikliği ile birlikte ileriki yaşlarda yaşanacak kemik erimezi sorunlarına zemin hazırlayacağı da açıktır.

Bu içeceklerin diğer bir zararı ise içerdiği kafein ve yüksek miktarda şekerdir. Kafeinin sinirsel etkileri, şekerin ise diyabet ve obeziteye katkıları malumunuzdur. Şekersiz, tatlandırıcılı yani diet ürünlerin ise sanılanın aksine zararsızlığından söz edilemez. Tatlandırıcıların diyabet konusunda şeker kadar, belki de daha büyük bir sorun olduğu her geçen gün ortaya çıkmaktadır. Tatlandırıcılar vücut tarafından şeker gibi algılanmakta ve insulin salgılanmasına sebep olmakta ancak vücuda şeker girmediği için bu durum şekerin aşırı düşmesine sebep olmaktadır. Bu kısa vadede açlık ve daha çok yemeye sebep olurken, uzun vadede vücudun gerçek şeker, sahte şeker algısının birbirine karışmasına ve kan şekerinin dengelenememesine sebep olarak kronik bir rahatsızlığa dönüşüyor. Bu nedenle günümüzde tip 2 diyabet hastalarının sayısı hızla artmaktadır. İnsulin direncinin başlıca sebebi bu tatlandırıcılardır. Şeker hastası olmayanların tatlandırıcı ve tatlandırıcılı ürün kullanmamaları, şeker hastası olanların ise sınırlı miktarda kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Son olarak “bilinen” zararları en az olan renklendirici ve diğer katkı maddelerinin de bu içeceklerde bulunduğunu hatırlatırken önemli bir noktaya daha değinmekte fayda görüyoruz. Gazsız içecekleri asitsiz olarak algılamayın ve bunları da gönül rahatlığıyla tüketmeyin. Gazsız limonata ve meyve sularının içeriğini okuyun. Çoğunun içerisinde asitliği düzenleyici (yani asit) olduğunu göreceksiniz. Yani yukarıda sıraladığımız zararlı etkilerin tamamına sahiptirler. Asit ve koruyucu katkılar içeceğin bozulmasını engellemek için kullanılır. Koruyucu kullanılmaması durumunda içeceğin steril veya pastorize olması gerekmektedir. 0 meyve sularında olduğu gibi. Sadece 0 meyvesularına meyvenin olağan asitliği dışında asit veya koruyucu katkı ilave edilmez. Bu nedenle pastorize 0 meyve suları (üzerlerinde katkısız ibaresi mevcut olanlar) daha sağlıklıdır diyebiliriz. Evde yapacağınız doğal meyve suları dışında mecbur kalırsanız ayran ve soda tüketilmesi daha sağlıklıdır.

 

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp