Anne Sütünü Artırıcı Gıdalar

Anne Sütünü Artırıcı Gıdalar

olarak ilk aranması gereken adres bitkisel ürünler oluyor. Hayvansal ürünlerin bu zaman içerisinde aşırı tüketilmesi pek sağlıklı bir durum olarak karşımıza çıkar. Bitkilerin yaprak, kök, gövde ve tohumları bile la doludur.

Anne sütünü 5-10 gün içerisinde arttırmak mümkündür. Emzirme zamanındaki anneler sütlerinin az olduğu ve bebeklerinin yeteri kadar beslenemediğine yönelik şikâyet üstüne şikayetlerde bulunur. Aslında çok büyük bir şekilde bebeklerin beslenmesi konusunda yeterlidir. Fakat kimi zamanlarda süt kanallarındaki sorunlardan ya da yeteri kadar beslenememekten ortaya çıkan süt azlığı sıkıntı yaşanabilir. Bu gibi zamanlarda yapılması gereken tek şey, dengeli ve sağlıklı bir biçimde anne sütünü artıran gıdalara yönelmektedir. Bu gıdaların özelliği süt artırıcı hormonları tetikleyici duruma geçmesi ve içeriklerindeki vitamin ve minerallerle süt içeriğini zenginleştirmesidir. Bunun dışında her emzirmede enerji yitiren annenin bu enerjiyi yerine koyması ve gücünü her zaman koruması gerekir.

Anne Sütünü Artırıcı Gıdalar

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Fesleğen: Daha çok süs bitkisi olarak kullandığımız fesleğen zengin bir K vitamini bulunmaktadır. Sindirim sistemini ayarlar ve kötü kokuları ortadan kaldırır. Çayı demlenerek içilmesi takdirde anne sütünü teşvik edicidir.

Susam: Kalsiyum açısından zengindir. Bunun dışında, içeriğinde bakır da bulunur. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan susam tıpkı dereotu gibi süt üretimini gerektiren hormonlar üstünde etkilidir.

Dereotu: Oldukça iyi bir vitamin kaynağı olarak karşımıza çıkan ve salatalardan eksik edilmemesi gerekli bu bitkinin içeriğindeki bazı maddeler süt hormonu olan prolaktini harekete geçirerek süt üretimi konusunda artırıcı etki gösterir.

Kimyon: Demir içermesi sebebiyle kansızlığı ortadan kaldırır. Kimyon içindeki demir anne sütüne katılır ve bebeğin gereksinimi olan demir oranını karşılar. Kimyon özellikle et yemeklerinde mutlaka tercih edilmelidir.

Yeşil Sebzeler: Tüm yeşil sebzelerin doğumun ardından beslenme düzeninde mutlaka tüketilmesi gerekir. Vitamin ve mineral yönünden anneye olan faydası kadar, süt içeriklerine katılmaları bakımından bebeğe de oldukça yararlıdır. Anneyi dinç tutar ve sağlıklı protein ihtiyacı getirir.

Sarımsak: Bağışıklık güçlendirici olarak baş tacı yapılması gerekli bitkilerden sarımsak, kokusu her ne kadar rahatsız edici olsa da, emzirme zamanında mutlaka tüketilmelidir. Anne sütünü zenginleştirir, bebeğin bağışıklık sistemini artırır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.