Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Süt Yapan Yiyecekler

Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Süt Yapan Yiyecekler

Anne sütünü dünyanın en mucizevi besini olarak tabir etmek yanlış olmaz. Her annenin sütü kendi bebeği için özel bir besin deposudur. Yeni anne olanların ya da henüz anne olmayıp merak edenlerin kafasını en fazla kurcalayan sorular: nasıl arttırılır? nelerdir? oluyor.

Emzirme bebeğin sağlıklı gelişimi ve psikolojik doygunluğu açısından doğumu takiben ilk yarım saat içerisinde yapılmalıdır. Bu ilk süt kolostrum (ağız sütü) bebeğimizin ilk aşısı anlamına gelen süttür, bu sebeple yeri apayrıdır. Normale müdahale edilerek yapılan sezaryenle doğum olsa da bebek ilk yarım saatte anneye emzirmesi için yanına götürülmelidir. Anne ile bebeğin sağlıklı emmeyi yakalayabilmesi konusunda bebek bakım hemşireleri yardımcı duruma geçerler. Emmenin başlaması ile süt salgısı da artma eğilimi görecektir. Anne bebeğini gördüğü dakika itibari ile vücudu süt salgısının meydana gelmesi çalışmaya başlar. Yeter ki anne emzirmeye istekli durumda olması yeterli olacaktır.

?

Süt oluşumunu artırmak konusunda gün içerisinde üç litre sıvı alımı oldukça önem kazanır. Bu sıvının en az 8 ila 10 bardağı su olmak durumundadır. Geri bırakılan bölümü ise ayran, komposto, meyveler, hoşaf, taze sıkılmış meyve suları ya da sebze suları, portakal suyu, vişne suyu, loğusa şerbeti, çok açık çay veya papatya, rezene gibi çaylardan elde edilebilir. Buna karşın problem meydana geliyorsa şekersiz ve alkolsüz malt içecekler tüketilebilir. Kansızlık Türkiye’de kadınlarda önemli bir problem haline gelip gebelikte ve emzirme zamanında da önemlidir. Kansızlık probleminin gelişmemesi adına çay öğünlerden bir saat önce ya da sonra içilmeli mümkünse açık tercih edilmesi gerekmektedir. Yine anne sütünün oluşumunu düşürmemesi için koyu çay ve kafeinli ürünlerden (kahve, çikolata, soğuk çay, çikolata, kolalı ve gazlı içecekler gibi) uzak kalmak ve bunlardan kendinizi soyutlamanız gerekir. Kafeinli gıdalar tükettiğiniz zaman sütünüzle bebeğe de geçeceği için onda uykusuzluk, huzursuzluk vb. hallere yol açar. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinizin mide hacmi henüz daha küçücük olduğu için size ve sizle beraber dış dünyaya uyum sağlamaya çalışırken oldukça fazla yorulacağından sabırlı davranmanız lazım olur. Uykuya dalsa bile yanağını hafifçe okşamanız halinde uykusunun içinde bile olsa emmeyi sürdürecektir. Unutmayın bebeğiniz emdikçe sütünüz daha da fazla artacak. Sezaryen doğumun ardından süt gelişi biraz sorun oluşturabilir. Ama annenin emzirmeye istekli duruma gelmesi bile süt oluşumu konusunda önemlidir. Gece emzirmesi süt oluşumunu yükseltir, annenin uykusunun daha kaliteli olmasına olanak tanır. Her emzirmenin ardından ya da emzirme esnasında sıvı almaya, özellikle bir miktar su içmeye özen göstermesi gerekir. Emzirme zamanında alkol, sigara içmekten kesinlikle uzak kalmalıdır. Bunlar süt oluşumunu olumsuz etkileyen faktörler arasında ilk sırada yer alır.

Soğan ve sarımsağı çiğ bir şekilde tüketmeyiniz, karnabahar, lahana, kuru baklagiller, brokoli gibi besinler gaz oluşturan özellikleri bulunan gıdalarda kimyon çok iyi bir gaz giderici olarak size derman olur. Kuru baklagilleri ıslattığınız suya kimyon atarak bunun önüne geçebilirsiniz. Gaz sorunuyla karşı karşıya kalmamanıza olanak tanır. Anne sağlığını da korumak için emziren annenin günlük süt artırmasına ilave yapacak olursak 1 yumurta ve 2 su bardağı süt ya da yoğurt eklemek bile alması gereken protein ihtiyacını karşılamış duruma geçer.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.