Uykusuzluktan, Ölmeden Kaç Saat Yaşarız!

Uykusuzluktan, Ölmeden Kaç Saat Yaşarız!

Uykusuzluktan, Ölmeden Kaç Saat Yaşarız!

Ortalama 70 yıl yaşayan bir insanın, düzenli olarak yaptığı aktivitelere bakıldığında, en çok zaman teşkil eden aktivitenin uyku olduğu görülmektedir. Bu sürenin yaklaşık 22 yılı uyuyarak geçmektedir. Belki de bu zamanın boşa geçirildiğini düşünenler olacaktır. Ve mümkün olduğunca kısaltmak için bir çaba içerisinde olanlar da… Ancak bu oldukça manasız bir davranıştır. Uykunun insan vücuduna sağladığı faydalar, kaliteli bir yaşama ve insan ömrünü uzatmaya yöneliktir. Asıl sıkıntı yaratacak durumlar uyumak isteyip de bunu başaramayan insanlar için geçerlidir.

Uyku her insan için yeniden başlamak demektir. Yorulan ve yıpranan vücut sistemlerinin yeniden ayarlanması için gereklidir. Aynı zamanda ruhsal ve bedensel iyileşmenin yanında, metabolizma düzeni içinde faydalıdır.

Peki, yeterince uyuyamadığınızda neler olur? Bu durumun kısa süreli ve uzun vadeli etkileri kendini nasıl gösterir? İleri derece uykusuzluk bir insana en fazla nasıl bir zarar verir?

Uyku her insanda kendiliğinden gelişir. Yani bir insan uyumamak için nasıl bir çaba sarf ederse sarf etsin, bir süre sonra beyin kendiliğinden uykuya dalacaktır. Uykusuzlukta benzer bir etki göstermektedir yani bir kişi ne kadar uyumak isterse istesin, belirli bir süre bunu başaramayabilir. Uyuyamayan insanlarda bir süre sonra diyabet, kalp hastalıkları, obezite ve depresyon belirtileri baş gösterir. Uykusuzluk ile konsantrasyon oranı düşer ve kısa dönemli hafıza problemleri dahi yaşanabilir. Bu duruma bir çözüm bulamazsak ileri safhalarda akli dengesizlik, paranoya ve halüsinasyonlar oluşmaya başlar. Stres hormonları artar, tansiyon yükselir ve bağışıklık sistemi zarar görür ki bu uykusuz insanların çok kolay hastalanmasına neden olur. Ancak uykusuzluk nedeni ile oluşan hasarlar kalıcı değildir ve ilk uyku ile yok olurlar.

Dünyada uykusuzluk üzerine, çok nadir de olsa görülen bir rahatsızlık vardır ve kalıtsaldır. Kusurlu bir genin beyinde açmış olduğu hasar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık sonucu günlerce uyuyamayan kişi aşırı terlemeye başlar. Birkaç hafta sonra uyurgezerlik, kilo kaybı ve bunama başlar.  Ölümcül kalıtsal uykusuzluk adı verilen bu rahatsızlık sonucunda kişinin son uykusu ölüm uykusu olmaktadır.

Uykusuzluk Dünya Rekoru Kimde?

Randy Gardner isimli 17 yaşındaki Amerikalı genç 1964 yılında bir bilim fuarında uykusuzluk rekoru denemesi yaptı. Rekor olarak 264 saat (11 günden fazla) uykusuz kalarak kayıtlara geçti. Başka bir rekorda 1977 yılında bir İngiliz bayana ait bu konuda kesin kanıt bulunamasa da bazı kaynaklarda 18 gün boyunca uyumadan dayanabildiği ifade edilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.