STRESİN ESİRİ OLMAYIN

STRESİN ESİRİ OLMAYIN

Nedir? insan vücudunun çeşitli iç veya dış uyaranlara verdiği reaksiyon olarak tanımlanabilir. Kişinin sosyal ve fiziksel çevresiyle olan uyum ve etkileşimini olumsuz yönde etkileyebilen günümüzde en çok görülen psikolojik rahatsızlıklardandır. STRESİN ESİRİ OLMAYIN

Nelerdir?

Stresin tanımındaki uyaran kavramı insan hayatı boyunca sürekli maruz kaldığı değişkenleri ifade etmektedir. Bu sebeple değişen herhangi bir şey strese neden olabilmektedir. Bu değişimlerin sert ve kritik zamanlarda olması ise stresin etkilerini arttırmaktadır.

Stres Belirtileri Nelerdir?

Kişinin kendini bitkin halde hissetmesi, uykunun yetersiz olduğu hissi, herhangi bir şeye tahammülün kalmaması, neşesizlik, sinirlilik, iştahın artması alkol sigara uyuşturucu gibi maddelerin kullanımının artması, sürekli baş ağrıları ve yapılan işlerden zevk almama gibi kısmen yüzeysel kısmen de derin rahatsızlıklar stres belirtileri olabilir. Stresi ortaya çıkarabilecek stres testi geliştirilse de tanı koymaya yeterli bir seviyede değildir bu testler. Stresle Başa Çıkma Düzenli ve planlı bir yaşam stres ile başa çıkmanın en önemli yoludur. Bu düzenli hayat değişkenlerin daha az olduğu veya değişkenlere önceden hazırlıklı olunduğu bir hayat standardını getirecektir. Bu sayede yapılacak iş ne kadar farklı veya baskılı olsa da önceden planlandığı veya tasarlandığı için daha stressiz gerçekleştirilecektir. Bunun yanında stres yöntemi olarak sosyal aktivitelerin çoğaltılması da düşünülebilir. Güzel ve eğlenceli geçen vakitler stresi azaltabilir. Maddelerden, alkol ve sigaradan uzak durmak da stres ile başa çıkmanın anahtarlarından biridir. Bu maddeler stres anında ihtiyaç duyulan maddeler olsa da stresle başa çıkma konusunda olumlu etki yapmazlar. Aksine stresi körükleyici etkilerle beraber kişiyi daha kötü durumlara sokabilirler. Profesyonel destek almak da içinden çıkılamayan stres durumları için önemli bir başa çıkma yöntemidir. Stres bir çok ruhsal hastalığın tetikleyicisi konumundadır. Bu sebeple kronikleşmiş bir stres için profesyonel destek almaktan kaçınmamak gerekir. Madalyon Psikiyatri Merkezi stresle başa çıkma konusunda profesyonel destek sağlayabilecek en önemli kuruluşlardan biridir. Madalyon Klinik ile beraber deneyimli ve uzman psikologlar eşliğinde stresi yenebilir, daha güçlü ve daha verimli bir hayatı keşfedebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.