Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

nedir? Sorusuna yanıt vermeden önce bazı konulara değinmek istiyoruz. Diyabet adı verilen vücudumuzdaki kan şekerinin yükselmesi olayına diyabet ismi verilmektedir. Ancak diyabet tabi ki başlı başına bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık sizlere daha önce belirti göstermesiyle beraber günden güne artarak ilerlemiştir. Bunun için diyabet belirtilerini bilmeniz gerekiyor.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Belirtileri 

Diyabet hastalığı kan şekerinin yükselmesi sonucunda ortaya çıkan ancak daha önce varlığını hissettiren bir rahatsızlık olduğunu belirtmiştik. Diyabet hastası olan kişiler fazla şeker tüketiminden kesinlikle uzak durması gerekir. Bunun dışında kan şekerinizin yükseldiğini fark ettiğiniz andan itibaren hemen doktora görünmeniz gerekir. Bunun için illa şeker hastası olmayı beklemenize gerek yok. Eğer en ufak bir tereddüt içerisine giriyorsanız doktora görünmeniz ve hastalık için erken tedavi olma şansına sahip olursunuz.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şeker Hastalığı Önlemleri Nelerdir?

Diyabet önlemleri nelerdir? Sorusuna yanıt vermeye başlamadan önce diyabet hastalığı ciddi bir sağlık problemi olduğundan, insanın hayat düzenini bozmakta, ölüme kadar ulaşabilecek olumsuz etkiler uyandırmaktadır. Hastalarla beraber çevresindeki kişilere de moralsizlik ve ekonomik sorun yaşatmaktadır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şeker hastalığının görülme oranı günden güne artmakta ve görülme yaşı da her geçen gün düşmektedir. İnsanların şehir içi stresli yaşamının içinde kalması, hareketsiz bir hayat sürmesi, abur cuburlu beslenme, sigara ve alkol tüketimi, uyku problemleri ve obezite hastalığın yayılmasında etkili olan unsurlardır. Bu nedenle Diyabet önlemleri nelerdir? sorusuna verilecek en dikkat çeken yanıt şeker hastası olmamak ve sağlıklı yaşamak adına hayatını belli başlı düzene sokmaktır.

 

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Tarçın:   olarak ele alındığında tarçının kimyasal yapısı itibari ile insülin adı verilen kan şekerini düzene koyan hormona yapısal anlamda benzemektedir, insülin hormonu gibi davranır. Bununla beraber damar yapısının bozulmasında oksitlenme – antioksitlenme dengesinin bozulmasında rol oynar. Tarçının içerisinde yer alan polifenoller önemli bir antioksidan madde olarak karşımıza çıkar. Obezite hastalığına yakalanan ya da o yolda olan kişilerde açlık şekerini düşürür ve insülin etkinliğini artırdığından tarçın arasında yer edinmektedir.

Kuru Baklagiller: Diyabet iyi gelen besinler içerisinde kuru baklagillerde yer almaktadır. Genelde şeker hastalarında yanlış bir olgu kuru baklagillerin şekerini artıracağı ve bu yüzden tüketimini düşürürler. Kuru baklagiller fasulye, mercimek ve bezelye fazla oranda suda çözünen lif barındırır ve glisemik indeksleri düşük olmasından ötürü diyabet olanlar için tavsiye edilmiştir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Badem: Badem diyabet hastası olan kişilerde özellikle yemeklerin ardından meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarını azaltıcı etki yapar. Badem içerisinde yer alan sağlıklı yağ ve protein deposu olan badem metabolizmayı artırarak, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı etmen görevi üstlenir. Diyabet riskini azaltmak adına günde 10-15 tane badem tüketimi yapmanız gerekir. Diyabet hastalığının korkulan komplikasyonlarından biri olarak görülen kalp damar tıkanıklığını önleyici etkileri bulunmaktadır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Beyaz Et: Piliç-tavuk eti yağsız suda haşlanmış şekilde pişirilmesi gerekir. Kaz eti çok yağlıdır bu sebeple tüketilmemesi gerekir. Hindi eti yağsız, suda haşlama yenebilir ve sindirimi kolaydır. Balık, yağı şeker hastaları için zararlıdır, bu sebeple taze ve hiç yasız olmadıkça şeker hastaları balık tüketiminden uzak kalması gerekir. Bu etlerin birinde safi et olarak günde sadece 100 gram kadar tüketmelidir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Domates Suyu: Genellikle domates suyu diyabet hastaları için iyi bir kan sulandırıcı özellik taşımakla beraber, karaciğerdeki yağlanmaların önüne geçer. Hazır domates suları yerine taze sıkılmış domates suyu tüketerek bu konuda daha doğal beslenebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Ağrısı ve Yel Girmesi Nasıl Anlaşılır ? isimli makalemizde böbrek ağrısı, böbrek ağrısı belirtileri ve yel girmesi hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp