Neden Sağ El?

Neden Sağ El?

Neden Sağ El?

Yapılan araştırmalar çoğu insanların sağ ellerini kullandıklarını göstermektedir Ancak bunu neden yaptıklarını hiçbir araştırma net olarak ortaya koyamıyor. İnsanların yüzde 74‘ü ile yüzde 96’sı sağ ellerini kullandıkları biliniyor ancak sol ellerini kullandıkları durumda bunun her hangi bir zarar verip vermeyeceği rakamlarla ifade edilemiyor.

Bilindiği üzere yaptığımız hareketlerin kontrolleri beynimizde yapılmaktadır. Bazıları beynin sol yarıküresinde, bazıları ise sağ yarıküresinde kontrol edilmektedir. Bazı uzmanlar bu durumu hayvanların hareketleri ile açıklamaktadır. Aynı anda farklı iki işi birden yapabilmek üzere bu özellik gelişmiş olabilir. Yani beynin sol yarımküresi ile yiyecek toplayan bir hayvan, sağ yarımküresi ile etrafı kontrol altında tutabilir.

İlk insanlara ( hominid) bakıldığında onların dört ayaklı dolaşmayı bırakıp, iki ayakları üzerine basarak yaşamaya başladıklarında, ellerini kullanmanın ne demek olduğu ortaya çıkmıştı. Alet kullanmaya başlamanın bunun başlıca sebeplerinden olduğu düşünülmektedir. Ancak bundan 2 milyon yıl öncesine bakıldığında, hominidlerin sağ ellerini kullandıklarına dair yeterli deliller bulunamamaktadır. Araştırmacılar kendi sağ ve sol elleriyle yaptıkları yontma taş aletler ile o dönemlerden kalan aletleri karşılaştırdılar. Ancak bu uygulamalarda bir sonuç almak için yeterli gelmedi. Sadece Kenya’daki Koobi Fora bölgesinde, yine aynı yöntemle 1.5 milyon yıl önceden kalan aletler incelendiğinde, sağ ellerini daha çok kullandıklarına dair verilere rastlanmaktadır. 600 bin yıl öncesine gelindiğinde ise sağ elin baskınlığı bariz bir şekilde kendini göstermeye başlamaktadır. O dönemden kalan insan dişlerindeki yıpranma şekli incelendiğinde yiyeceklerin sağ elle ağza götürüldüğü anlaşılmaktadır.

Kaynaklar bize sağ el kullanımının ne zaman oluştuğu ile ilgili fikir veriyor ancak bu değişimin neden olduğu ile ilgili en ufak bir bilgi bulunmuyor. Bu beynimizdeki sistemin tesadüfî bir yan ürünü olarak nitelendiriliyor.

1977 yılında Psikoloji Bülteni adlı dergide bir makale yayınlanıyor. Bu makaleye göre sol el kullanımı kişilerde herhangi bir eksiklikle ilişkilendirilemediği yazıyor. Hatta solak insanların beyin hasarlarını daha kolay onardığı da söyleniyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.