Masajın İnsan Vücudundaki Yararları

Masajın İnsan Vücudundaki Yararları

Masaj vücudun tamamına ya da belli bölgelerine yapılan, ovmalar, darbeler gibi teknikleri olan, vücut dokularını uyararak psikolojik ve fizyolojik rahatlama etkisi bırakan bir tedavi yöntemi olarak adlandırılabilir. Masaj sırasında kullanılan masaj yağlarının mekanik enerjisi sayesinde hasta ve yorgun vücut, organ dinlenme fırsatı bulur. Masajın insan vücudundaki yararları ise kişinin ihtiyacına göre şekillenir. Genel olarak kas spazmı, uykusuzluk, migren, kas krampları, baş ağrıları, kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesinde etkin rol oynar. Masaj esnasında vücutta gelişen etkilerden biri ısı artışının sağlanmasıyla kan dolaşımında hızlanmanın görülmesidir, diğeriyse belli noktalara yapılan baskılarla bedendeki bazı hormonların salgılanması ve hormonları düzenleyici etkisidir. Kan dolaşımının artış göstermesiyle kalp yorulmadan vücut işlevlerini üstlenmiş olur.

Masajın Yararları

Tıbbi tedavilerde de yararlarından faydalanılan koruyucu hekimlik uygulaması masaj, bitkisel masaj yağlarıyla uygulandığında etkisini daha fazla hissettiriyor. Bu yağlar aynı zamanda vücudu esneten, gevşeten özelliklere sahiptir. Böylece vücuda masöz bayanlar aracılığıyla yağlar kullanılarak uygulanan masaj doğal uyarıcı niteliği taşır ve vücudun direnci arttırılarak hastalıklara yakalanma riski de azaltılmış olur. Strese bağlı hastalıkların oluşmasını masaj yaptırarak engelleyebilirsiniz. Bilindiği üzere stres pek çok hastalığın ana kaynağıdır. Günün yaşam koşulları nedeniyle stresli geçirilen günler sonrasında kişide strese bağlı pek çok hastalık görülmeye başlanır. Masaj vücudun doğru noktalarına uygulanarak rahatlama hissi verir ve kişide psikolojik rahatlama yaratır. Böylece masaj sonrasında stresten arınmış ve normal yaşam fonksiyonlarınıza ulaşmış olarak ayrılırsınız.

Ruhsal ve fiziksel olarak kişide rahatlama sağlayan masajın şifa verici özellikleri vardır. Bitkisel yağlarla yapılan masaj insan derisine hızlı bir şekilde nüfuz etmekte ve vücudun iç bölümlerine yayılmada kolaylık sağlamaktadır. Uygulamada kullanılan teknikler sayesinde sinirsel yapılar olumlu olarak etkilenmekte ve kasların, hormonların rahatlamasıyla beraber kişi kendini dinç hissetmektedir. Mutluluk hormonu da salgılama özelliği sayesinde Kaslarda, eklemlerde, kemiklerde, sindirim sisteminde etkili olan masajın en iyi yararı insan vücuduna sağlayabilmesi için eğitimli kişilerce yapılması uygundur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.