Kötü Anılar İyiye Çevrildi

Kötü Anılar İyiye Çevrildi

Kötü Anılar İyiye Çevrildi

Mekanlarla ilgili olumsuz hatıraların olumluya çevrilebilmesi için fareler üzerinde gerçekleştirilen testlerden olumlu sonuç alındı. Kötü anıları iyiye çevirmek üzerine gerçekleştirilen bu araştırmayla travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon yaşayan kişilere umut verilmiş oldu.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya bakıldığı zaman fareler üzerinde yapılan testlerle beyindeki devrelerin suni olarak harekete geçirilmesi mümkün olmuş ve kötü anıları iyiye çevirmek de bu sayede mümkün olmuştur. Massachusetts Teknoloji enstitüsü (MIT) Nöral Devre Genetiği Merkezi araştırmacılarının bu testler sırasında önce farelere bazı mekanlarda kötü anılar yaşamasının sağlandığı belirtiliyor.

Farelerin kötü anılara sahip olması sağlandıktan sonra hafızalarında mekanla ilgili olarak bilgileri kaydetmiş olan nöronların farklı duygusal durumla yeniden uyarılması sonucunda olumsuzdan olumluya çevrilmiş durumda. Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Susumu Tonegawa konuyla ilgili olarak mekana gitmesine bile gerek olmadığını belirtiyor.

İlk olarak farenin beyninde mekanlarla ilgili anıların kaydedildiği nöronları belirlediklerini belirten Tonegawa, bu fareye ufak elektrik şokları vererek mekandan korkmasını sağladıklarını belirtti. Daha sonra aynı nöronlara mekanlarla ilgili ödül verilerek uyarılma yapıldığı ve buna bağlı olarak da mekanla ilgili olumsuz anıların olumluya çevrildiğini belirtiyor. Bu tedavi özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve depresyon sorunları yaşayan kişiler için umut vaad ediyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.