Kışım Açılan Klimanın Sağlığa Olumsuz Etkileri

Kışım Açılan Klimanın Sağlığa Olumsuz Etkileri

Kış aylarında insanların evlerinde olmazsa olmaz ihtiyaçlarından olan ısınmak adına kullanılan klimalar hakkında ilginç bir tespit yapıldı. Periyodik olarak bakımı yapılmayan klimaların nemli koşullarda üremesini çoğaltan bakterinin yol açtığı zararlardan bahsedildi. Prof. Dr. Mehmet Karadağ, periyodik bakımı gerçekleştirilmeyen klimaların nemli koşullardan üreyen bakterinin meydana getirdiği ciddi sağlık sorunlarından olan akciğer enfeksiyonu olarak ifade edilen lejyoner hastalığının, tedavi edilmediğinde hayatın sona ereceğini bildirdi.

Prof. Dr. Karadağ yaptığı bilgilendirmede, kış zamanlarında kapalı koşullarda sıklıkla kullanımı yapılan ısınmak için açılan klimalardan gelen insan vücuduna etki eden ve solunan havanın ısı ile nem oranlarını değiştirdiğini ifade etti.

Bu durumun insan sağlığı direk olarak etki ettiğini söyleyen Karadağ, kış aylarında içinde bulunduğumuz soğuk koşullar, yüksek nemle beraber bakımı gerçekleştirilmeyen ve hijyenik olmayan klimaların kullanılmasının pek çok hastalığa davetiye çıkarabileceğini ifade etti. Kapalı ortamlarda ısınma ihtiyacını gidermek adına açılan klimalar ciddi düzeyde insan sağlığına doğrudan etki ederek ilerde büyük sağlık sorunları meydana getiriyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.