Kırılan Eklemlere İpek Böceği Kozası

Kırılan Eklemlere İpek Böceği Kozası

Kemik ve eklemler iskelet yapısının ana mekanizmasını oluşturmaktadır. İskeletin hareket ettirilmesinde eklemlerin rolü büyüktür. Bu sebeple eklem sağlığının korunması büyük önem  taşımaktadır. Eklem sağlığı eklemler arası sıvı miktarının zamanla çeşitli faktörlere bağlı olarak azalması ile yitirilebilmektedir. Eklemler arası sıvı azalması kemiklerin birbirine sürtünmesi, yumuşak doku zedelenmeleri, kemik erimesi gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Ancak İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kırılan ya da zarar görmüş olan eklemlerin ipek böceği kozasından elde edilen bir madde ile birleştirilebileceği bildirilmiştir. Bu madde fibroin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fibroin ipek lifi olarak da bilinmektedir.

İpek Böceği Kozasından Kıkırdak

İpek böceği kozası esas olarak eklemler arasındaki kıkırdak madde yerine kullanılacaktır. Bilindiği gibi kıkırdak kendini yenileyemeyen dolayısıyla tahribatı doğal bir mekanizma ile geri döndürülemeyen bir dokudur. Kemiklerin eklemlerden kırılması ya da kıkırdak dokunun herhangi bir sebeple zarar görmesi sonucu bu kısımlara ipek böceği kozasından elde edilen kıkırdak yapısındaki madde yerleştirilebilmektedir. Bu buluşun en çok, geçirdiği sakatlanmalardan dolayı mesleğini yitiren ve iskelet yapısında genetik faktörlere bağlı bozukluklar bulunan kişilerin işine yarayacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca ipek böceği kozası kıkırdağı, kemik erimelerinin erkenden önlenmesinde kullanılabilecek hatta eklemler arası sıvı azalması sebebiyle uygulanan zorlu implant ameliyatları da geride kalabilecektir.

İpek Böceği Kozasından Kıkırdak Nasıl Elde Edildi?

İpek böceği kozası, esnek ve aynı zamanda güçlü bir yapıya sahiptir. Asansör halatlarında bile kullanılan ipek böceği kozasının güçlendirilmiş çelikten 25  kat daha sağlam olduğu bilinmektedir. Koza içerisinde bulunan fibroin adlı madde ise kıkırdak yapıyı oluşturmak için kullanılan madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Fibroinin su ile karışımından elde edilen kıkırdak yapısı, eklemin şeklinde uygun olarak kesilmekte ve hasar gören ya da kırılan ekleme yerleştirilmektedir. Bu sayede zarar görmüş kıkırdak dokusu tamamen yenilenmektedir. Bu işlem için isefibroin %85 su kullanılmaktadır. Fibroin maddesinin ipek böceği kozasından kolayca elde edilebiliyor olması, kıkırdak ameliyatları fiyatlarının aşağı düşmesini sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Estetik Cerrahide Yeni Bir Dönem

Bilindiği gibi kıkırdak dokusu vücudun sadece eklemler arasında bölgelerinde değil burun ve kulak gibi önemli duyu organlarında da bulunmaktadır. İngiliz araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ipek böceği kozasından kıkırdak buluşu ile üretilen kıkırdak benzeri madde estetik cerrahi hekimlerinin de işine yarayacaktır. Bu buluş sayesinde burun ve kulak estetiğinde yeni bir dönem açılması mümkün olabilecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.