Purtukal.Com
İşlevsel Yapay Organlar Üretildi
Sosyal Medyada Paylaş
15 Mayıs 2015
Admin

İşlevsel Yapay Organlar Üretildi

İşlevsel Yapay Organlar Üretildi İngiliz bilim adamlarının labaratuvar ortamda gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucunda tüm işlevlerini yerine getiren ilk işlevsel organ üretimi konusunda başarıya ulaştıkları görüldü. Nature Cell Biology dergisinde yayımlanmış olan araştırmaya göre laboratuvarda üretilmiş olan ve yeniden programlanmış hücrelerin ilk defa yaşayan bir hayvan bünyesinde işlevini tam olarak yerine getirebilen bir

İşlevsel Yapay Organlar Üretildi

İngiliz bilim adamlarının labaratuvar ortamda gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucunda tüm işlevlerini yerine getiren ilk işlevsel organ üretimi konusunda başarıya ulaştıkları görüldü. Nature Cell Biology dergisinde yayımlanmış olan araştırmaya göre laboratuvarda üretilmiş olan ve yeniden programlanmış hücrelerin ilk defa yaşayan bir hayvan bünyesinde işlevini tam olarak yerine getirebilen bir organ oluşturmada kullanıldığı belirtiliyor. Araştırmada söz konusu hücrelerin kullanımı ile bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olarak görülen timus bezinin oluşturulduğu belirtiliyor.

Araştırma sırasında laboratuvar ortamında üretilmiş olan hücrelerden meydana gelen timus bezinin işlevlerini yerine getirip enfeksiyonlara karşı savaşmaya yarayan T hücresi ürettiği açıklandı. Araştırmayı yöneten Prof Dr Clare Blackburn, elde edilen bu hücrelerle meydana gelen organların yeni ilaç geliştirme konusunda da büyük bir katkı sağlayacağını belirtiyor.

Blackburn bu araştırmayla elde edilen organın doğuştan timusa sahip olmayan çocuklarda tedavi amaçlı olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda bu araştırmayla gelecekte organ nakline alternatif olarak laboratuvar ortamında yapay organ üretimi için büyük bir çığır açmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

Bir Yorum Bırak

Purtukal.Com Copyright © 2014 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır Tıbbi Sorumluluk Reddi
sitemap