İşlevsel Yapay Organlar Üretildi

İşlevsel Yapay Organlar Üretildi

İşlevsel Yapay Organlar Üretildi

İngiliz bilim adamlarının labaratuvar ortamda gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucunda tüm işlevlerini yerine getiren ilk işlevsel organ üretimi konusunda başarıya ulaştıkları görüldü. Nature Cell Biology dergisinde yayımlanmış olan araştırmaya göre laboratuvarda üretilmiş olan ve yeniden programlanmış hücrelerin ilk defa yaşayan bir hayvan bünyesinde işlevini tam olarak yerine getirebilen bir organ oluşturmada kullanıldığı belirtiliyor. Araştırmada söz konusu hücrelerin kullanımı ile bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olarak görülen timus bezinin oluşturulduğu belirtiliyor.

Araştırma sırasında laboratuvar ortamında üretilmiş olan hücrelerden meydana gelen timus bezinin işlevlerini yerine getirip enfeksiyonlara karşı savaşmaya yarayan T hücresi ürettiği açıklandı. Araştırmayı yöneten Prof Dr Clare Blackburn, elde edilen bu hücrelerle meydana gelen organların yeni ilaç geliştirme konusunda da büyük bir katkı sağlayacağını belirtiyor.

Blackburn bu araştırmayla elde edilen organın doğuştan timusa sahip olmayan çocuklarda tedavi amaçlı olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda bu araştırmayla gelecekte organ nakline alternatif olarak laboratuvar ortamında yapay organ üretimi için büyük bir çığır açmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.