İlk Kafa Nakli Sonunda Yapılıyor

İlk Kafa Nakli Sonunda Yapılıyor

İlk Sonunda Yapılıyor

İtalyan doktor Dünya’da bir ilk olacak kafa naklini gerçekleştirmeyi planlıyor. Hatta bu amaçla kendisi için kafasını kestirmeye gönüllü olan bir hasta dahi buldu. Birçok doktor İtalyan cerrahın delirdiğini düşünürken bazı doktorlar ise kafa naklinin yapılabileceğini fakat vücudun çok kısa süre içinde kafayı reddedeceği veya hastanın yaşayacağı travma sebebiyle ölebileceğini belirtiyor.

isimli hasta insanlık tarihinde bir ilk olacak kafa nakli operasyonu için gönüllü olmayı kabul etti. Bu hasta doğduğundan bu yana bir kas hastalığı sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşıyor. Fakat ölmeden önce kaderini değiştirmeyi amaçlıyor. Bu sebeple kafa nakli ameliyatı için gönüllü olmayı kabul etti. Cerrah Dr. Sergio Canavero operasyonun başarılı olacağına aşırı derecede inansa da bilim adamları cerrah için endişe dolu ifadeler kullanmaya devam ediyor.

Cerrahın gerçekleştirmek istediği tam kafa nakli ameliyatı için yaklaşık olarak 150 doktora ve bir o kadar hemşireye ihtiyaç olacak. Nakil işlemi için Spiridonov’un kafası kesilerek vücudunu bağışlayan başka birine aktarılacak. Spiridonov’un kafası beyin ölümü gerçekleşmiş olan birinin vücuduna aktarılacak. Yapılacak olan bu ameliyat yaklaşık olarak 36 saat sürecek ve toplamda 11.2 milyon dolar masrafa sebep olacak. Şuanda bu operasyonun yapılması için gerekli maddi imkanlar hazırlanmaya çalışılıyor.

Vücut Kafayı Reddedebilir Mi?

Yapılacak olayın operasyonsal kısmından ziyade bilim adamlarını operasyon sonrası meydana gelecek komplikasyonlar endişelendiriyor. Kimi doktorlara görü Werdnig-Hoffman hastalığına sahip olan Spiridonov’un böyle bir ameliyat sonrası hayatta kalabilmesi pek ihtimal dahilinde bulunmuyor. Hatta nöroloji uzmanları hastanın yaşayacağı bu farklı tecrübenin ölümden beter olabileceğini düşünüyorlar. Doktorlar Spiridonov’un kafa naklinden sonra kafanın vücudu reddetmesi sebebiyle acı içinde vefat edebileceğini belirtiyorlar.

Ameliyattan Sonda Hasta Delirebilir

Dr. Batjer isimli uzman bir bilim adamı ise kafa nakli sonrasında hastanın delirebileceğini ifade ediyor. Birçok doktor uzman cerrah için açık açık “deli” ifadesini kullanıyorlar. Doktorların büyük bir kısmı kafa naklinden sonra hastanın vücut kimyasının tamamen bozulmasından dolayı hastanın aklını yitirebileceğini ifade ediyorlar.

Kafa Nakli Daha Önce Denendi!

45 yıl önce 1970 yılında tarihin maymunlar üzerinde yapıldı. Fakat maymun bedeninin yeni kafayı reddetmesi sonucu deney başarısızlıkla sonuçlanmış. Maymun vücut kafayı kaybedene kadar tam 8 gün hayatta kalmayı başarmış. 1970 yılında yapılan bu kafa nakli omurilik ve bedenin doğru yerleştirilmemesinden dolayı başarıyla sonuçlanmamıştı.
Peki siz bu kafa nakli hakkında ne düşünüyorsunuz sizce Dr. Sergio Canavero başarılı olabilir mi?

Kaynak;
http://tr.sputniknews.com/bilim/20150410/1014933163.html

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Burak dedi ki:

    Yuh gaaari

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.