Hissedebilen Protez El Üretildi

Hissedebilen Protez El Üretildi

Hissedebilen Protez El Üretildi

 

Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda takıldığı zaman gerçek insan elinin verdiği hisse benzer bir his veren hissedebilen protez el geliştirildiği haberi gelmiş durumda. Bu el ile kişiler parmak uçlarında gerçek elle hissedilen hisleri duyabilmeleri mümkün olacak. Kolun üst kısmında bulunan sinirlere bağlanılan bu protez kolu İtalya’da gerçekleştirilen bir ameliyatla ilk deneyen kişi olan Danimarkalı Deniz Aabo, 10 yıl önce bir havai fişek kazasında sol elini kaybetmiş. Aabo ameliyat sonrasında laboratuvarda gözleri bağlıyken gerçekleştirilen testlerde nesnelerin yumuşaklığı ve sertliği gibi özellikleri ayırt edebildi. Yapay ele eklenen dokunmayla ilgili bilgileri tespit edip ölçebilen alıcılar yerleştirilmesi sayesinde kişi nesnelerin bu özelliklerini algılayabilmiş durumda.

 

İtalyan, İsviçreli ve Alman robotik firmalarından uzmanların katıldığı araştırmada bir ampütenin ilk defa bir protezle gerçek zamanlı dokunma hissini deneyimlediği belirtiliyor. Bu araştırmanın en büyük özelliğine bakıldığı zaman asıl bilimsel ilerlemenin hissedebilen protez elin kendisinin olmadığı, asıl önemli olan noktanın beyine his uyarıcıları ileten elektronik sistem ve yazılıma sahip olması olarak belirtiliyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.