Hamileyken Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Hamileyken Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Evli olan ailelerin veya merak ettiği için araştırmak isteyen kişilerin son zamanlarda aklını kurcalayan bir konu var. O da bir kadın hamileyken gebe kalır mı? Oldukça nadir şartlar altında kadınların yumurtlama süreçleri gebe olsalar bile sürdüğü belirtiliyor. Bu olay sonucunda gebeyken tekrardan hamile kalmayı yani süperfetasyonu mümkün durumu getiriyor. Bu, bir kadının gelişimlerinin farklı süreçlerindeki iki fetüsü aynı anda geliştirebileceği ifadesini taşıyor.

Birçok kişi de ikiz, üçüz, dördüz hatta beşiz doğum olarak yeni doğan bebeklerin sağlıklı şekilde dünyaya geldiğini gördük. Peki hiç hamileyken hamile kalma durumunu duymuş muydunuz? Bu durum nadir de olsa yaşanan olaylar arasında kendine yer buluyor. Son zamanlarda bu olay Avustralya’da meydana geldi. Bu da şu anlamı taşıyor ki hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren yaşanan ilişkilere dikkat etmek gerekiyor. Yeniden hamile kalmanın kesinleştiği kanıtlandı.

Hamileyken Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Bu meydana gelen durumun aslında bir ismi var. adı verilen bu durum aslında insanlar dışındaki memelilerde fazla rastlanan bir olay. Kemirgenler, tavşanlar, atlar, koyunlar, kedigiller ve kangurular gibi birçok hayvanda süperfetasyonla hamileyken hamile kalabiliyor. Normalde bir kadın hamile olduğunu öğrendiğinde yumurtalıkları rahimde yumurta bırakmayı keser, bu yüzden hormonlar vücuda bir bebek yetiştirmek için “hazırlanma” konusunda bir sinyal yollar. Bununla beraber, süperferasyon yaşandığında yumurtalıklar döllenebilir duruma gelebilecek başka bir yumurta üretir. Ancak gebe kadınlarda bazı zamanlarda yumurtlama sürebiliyor ve tekrardan hamile kalmayı engelleyen sistemdeki bir sorun neticesinde, gebe bir kadının tekrardan hamile kalması mümkün duruma geliyor.

Hamileyken Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Döllenmiş bir yumurta ikiye ayrıldığında ya da iki yumurtayı aynı anda iki sperm döllediğinde meydana gelen ikiz bebeğe hamile kalma durumunun dışında süperfetasyon bir kadının mevcut hamilelikten daha genç bir ek cenine hamile kalması ortaya çıkar. Şaşırtıcı bir biçimde, kaza sonucu doğan birçok bebek yaşama tutunmayı başarmış. Asıl risk, bebeklerin aynı anda dünyaya gelecek olması oluyor. Bu sebeple, bebeklerden birinin erken doğum (prematüre) zorluklarını kaçınılmaz bir şekilde deneyim edeceğini söylemek mümkün.

Bu olguyu ilk defa tavşanlarda ortaya çıkaran Aristoteles olmuştu. Doğum gerçekleştiren tavşanların yavrularının farklı boyutlarda olduğunu fark etti. Bu, ikinci hamileliğin ortaya çıkması sebebiyle genç yavruların daha küçük olduğu süperfetasyonun neticesiydi.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp