Hamilelik Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalı

Hamilelik Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalı

Söz konusu gebelik dönemi olduğu vakit anne ve baba adayları her yaşadığı olayı dert edip üzülebiliyor. öncesi ve sonrasıyla ya da doğum zamanında geçirdiği stresiyle alakalı sayısız soru işareti meydana getiriyor. Aslına bakarsanız bu normal bir zaman ve çoğu aile bu dönemde zorlu günler geçiriyor. Nasıl olacağı, cinsiyetinin ve adının ne olacağı, size mi akrabanıza mı benzeyeceği ve buna benzer birtakım şeyi daha hamileliği öğrendiğiniz ilk zamanlarında düşünmeye başlayabilirsiniz.

Ancak bu olay konusunda alışılagelmişin haricinde endişelenen insanlar ve özellikle anne adayları da durumdan muzdariptir. Kimsenin üzücü bir haberi nasıl karşılayacağı düşünemeyeceği gibi, annelerin de gebelik gibi sevindirici bir durumu nasıl karşılayacağını kestirmek biraz zor. Mutluluk yerini evham ve endişeye bırakabilir ve hatta bu durum üstüne giderek yoğunlaşmanın sonu depresyona kadar gidebilir.

Toplumdaki genel inanış, hamilelik halinin her şeyi halledebileceği gibi düşünülse de, gerçek durum böyle değil ve bazı şeyler değişkenlik gösterebilir. Hamilelikten önce depresif hissetmeyen kadınlar içine girebilir. Zaten ilaçlar kullanan kadınlar ise bebeklerinde tehlike arz edebileceğini düşündükleri için ilaçlarını bırakırlar ve hal bu şekilde olunca daha büyük problemler için risk altına girebilirler.

Hamilelikte depresyon, düşünülemez ancak alınabilecek bazı tedbirler tabi ki de vardır. Her şeyden önce annenin her zaman pozitif bir şekilde düşünmesi ve buna göre hareket etmesi en önemli etmendir. Bunun dışında beslenmesine özen göstermeli ve egzersizlerini düzenli bir şekilde yapması gerekir. Yeterince su içmek bile depresyon ihtimalini düşürebilir. Anne adayının yakınlarından destek görmesi de aynı açıdan önemlidir, etraflarında daha önce anne olmuş kişilerden ve ailelerindeki kadınlardan hamilelik süreciyle alakalı en temel bilgileri sorup öğrenmeleri onlara iyi gelecektir.

Hamilelik ve hamileliğin ardından bu durumla alakalı kitaplar okumak da annenin ruh sağlığını düzeltebileceği gibi enerjisini korumasında da yardımcı etmen konumuna geçebilir. Bunlarla birlikte önemli durumlar başında anne adayı içine kapanmamalıdır. Bunun için doğum sınıflarına kaydolabilir ya da çevresindeki anne adaylarıyla buluşmalar yapılabilir. Doğum öncesi egzersiz sınıfları da annenin, hem aktif kalmasına hem de sosyalleşmesine yardımcı duruma geçer. Gebeliğin ardından depresyon genellikle öncesinden sinyal vermektedir. Yani hamilelikle beraber değişkenlik ortaya koyan hormon seviyeleri bu yaşanan olayın temelini meydana getirir. Hamilelik ardından depresyonun önüne geçilmesi konusunda daha hamilelikten itibaren duygu halini fazla tutmak önemlidir. Annenin beklenen desteği herkes tarafından ve özellikle eşi tarafından görmesi gerekir. Özellikle eşiyle arasındaki durumun dayanışma içinde ilerleyiş göstermesi annenin moral durumunu yüksek tutmasına yardımcı olur. Bununla birlikte anne, baba adayı ile aynı duygular içerisinde olduğunu bilmeli ve duygularını paylaşmaktan kaçınmamalıdır.

Annenin yaşamış olduğu her problem aile içinde de bir takım sıkıntılara zemin hazırlayabilir. Bazı hallerde postpartum depresyon eşleri uçurumun kenarına bile götürebilir. Eşiyle yaşanan iletişiminin kaybedilmesi, zaten annelikte de başarılı olamadığını düşünen anneyi oldukça kötü şekilde etkileyecektir. Bu olayda hem aile fertlerinin hem de babanın, eşine gereken anlayışı göstermesi ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.