Gebelik Oluşumu Nasıl Önlenir

Gebelik Oluşumu Nasıl Önlenir

Dünya genelinde kullanılan ertesi gün hapları, korunmasız ilişki sonrasında sıkça başvurulan etkisi kanıtlanmış ve sağlık bakanlıgından onaylı haptır. Cinsel ilişki sonrası takip eden ilk 72 saat içerisinde vücut tarafından alınan ertesi gün haplarının, gebelik önceyici özelligi tartışmasız büyük önem taşımaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlara göre, ertesi gün hapı ilk 72 saat içerisinde kullanılması durumunda gebelik oluşumunu yüzde 80 oranında önlemektedir. İlişki sonrası ilk 24 saat içerisinde kullanılan ertesi gün hapları yüzde 95 oranında koruma sağladıgı gibi, 48 saate kadar olan kullanımlarda ise yüzde 85 oranında koruma etkisine sahiptir. 48-72 saatlik zaman periyodu içerisinde kullanılan ertesi gün haplarının koruyucu etkisi ise yüzde 58 oranındadır. Ertesi gün hapı kullanım talimatları ise, markasına göre değişkenlik göstersede, 12 saat ara ile kullanılması genel kullanım biçimidir. Ertesi gün hapı kullanımından sonra ortaya çıkan yan etkiler ise, mide bulantısı, gögüs bölgelerinde şişkinlik ve hafif mide bulantısı gibi gözle görülür saptamalardır.

Doğum kontrol hapı

Ertesi gün hapları gibi bayanlar tarafından kullanılan bir başka hap ise doğum kontrol hapıdır. Ertesi gün hapı ile arasında çok bir fark olmasada, bayanlar tarafından hamilelik önleyici etkiye sahip özelliği bilinmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan bayanların özellikle regl dönemleri sıkıntısız şekilde geçtiği gibi yumurtalık kistlerinden koruyucu etkiye sahiptir. Doğum kontrol hapının en bilinen özelliği ise menopoz döneminde ortaya çıkan faktörleri ortadan kaldırır. Regl dönemi ve regl ağrıları başta olmak üzere vücudu düzenleyici etkiye sahiptir.Cilt üzerinde oluşan sivilcelerin önüne geçtiği gibi, hormonel dengenin düzenlenmesinde etkili rol oynar. Adet düzensizliğini tamamı ile ortadan kaldıran doğum kontrol hapları, yumurtalık bölgesinde oluşan kislerin ilerlemesini yada ortaya çıkmasının önüne geçer. Kansızlık, kemik erimesi ve dış gebelik gibi problemlerin önüne geçer.Pek az yan etkiye sahip olan dogum kontrol hapları, bayanlar tarafından oldukça tercih edilen en etkili gebelik önleyici hap olma özelliğini taşımaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.