Enkaz Altında Kaç Saat Yaşayabilirsin?

Enkaz Altında Kaç Saat Yaşayabilirsin?

Enkaz Altında Kaç Saat Yaşayabilirsin?

Yaşanan depremler ne denli bir felaketse, saatler sonra enkaz altından kurtarılan canlı bedenler de o denli mucizelerdir.  Depremler, yaşandığı bölgelere umutsuzluk ve korku getirirken, arama kurtarma çalışmaları sonucu sağ çıkarılan insanlar dayanma gücü ve umut kaynağı olmaktadırlar. Peki, bu umutlar depremden ne kadar süre sonra dahi içimizde yeşermeli. Depremlerin ardından ne kadar zaman bıkmadan usanmadan canlı bir beden arayışına devam edilmeli?

Yıl 2005, yer Pakistan

Felaketten tam 5 gün sonra okul enkazı içerisinden üç çocuk sağ olarak çıkarılıyor.

Yıl 2005, yer Pakistan, Keşmir

Yaşanan deprem sonucu enkaz altında kalan 40 yaşında bir kadın, depremden tam iki ay sonra, evinin yerle bir olmuş mutfağından sağ olarak kurtarıldı.

Yıl 2010, Yer Haiti

Ocak ayında yaşanan ve en az 200 bin kişinin öldüğü bir depremde, depremden tam 12 gün sonra canlı olarak bulundu.

Ve yıl 2013, yer Bangladeş

Bir kadın yıkılan ve yerle bir olan bir fabrika enkazından tam 17gün sonra sağ olarak kurtarıldı. Kurtarma ekipleri felaketten 17 gün sonra, ‘ kadının kurtarın beni ’ feryatlarını duymuşlar ve harekete geçmişlerdi.

Enkaz Altında Nasıl Hayatta Kalabiliriz?

Yaşanan bu olaylar elbette mucizenin ta kendisi. Bu durumlarla karşılaşma oranı ise bir hayli düşük. Enkaz altında kalan kişilerin çok uzun saatler sonra kurtarılabilmesi için, onların enkaz altında yaşayabilecekleri ideal bir ortam içerisinde kalmış olmaları gerekmekte. Bu ideal ortamdan kasıt, enkaz altında kalan kişinin yaralanmamış olması, dışarıdan oksijen girebilen bir boşluk bulması ve yaşamlarını devam ettirebilecekleri kadar su temin edebilmeleridir. Ve tabi ki bunlarla birlikte hayata tutunmak için pes etmeden büyük bir irade örneği göstermeleri olacaktır.

Uzmanlar enkaz altında iki haftadan fazla kalabilmenin çok nadir görüldüğünü söylüyorlar. Her geçen gün insanların sağ olarak çıkarılma ihtimalleri azalıyor. Bu sürede sağ kalabilen kişilerde ise bazen kadere teslim olmak gerektiği düşüncesi yer alıyor, bazen de hayatta kalabilme çabası sonuna kadar sürdürülüyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.