Dövme Cilt Kanseri Yapar Mı?

Dövme Cilt Kanseri Yapar Mı?

Dövme Cilt Kanseri Yapar Mı?

Yaygın cilt kanserlerinde, risk gurubuna giren kişilerin %80 gibi yüksek bir oranı, beyaz tenli ve renkli gözlü olduğu, yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiş bir gerçektir. Bu kişilerin uzun süre güneşe maruz kalmaları sonucu, çeşitli cilt lezyonları oluştuğu ve bu lezyonların da kansere dönüşebildiği gözlenmiştir.

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen konulardan biri ise dövme cilt kanseri yapar mı, konusudur. bu konu ile ilgili tıbbi istatistikleri baz alarak araştırma yapmak en doğru yöntem olacaktır. En sık görülen cilt kanseri çeşitleri, maling melanom, karsinom ve skuamöz olmak belirlenmiştir. Güneşe veya radyasyona maruz kalma ile risk oranının yükseldiği ise ayrıca belirtilmiştir. Hem dövme kullanan, hem de kullanmayan aynı sayıda esmer ve açık tenli kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda, sonuç yine çoğunlukla açık tenli kişilerde cilt kanseri görülme oranının yüksek olması şeklinde çıkmıştır. Yani hiçbir şekilde dövme olup olmaması sonucu etkilememiştir.

Bu bilgiler ışığında rahatlıkla dövme cilt kanseri yapar mı, sorusuna hayır diyebiliriz. Ayrıca bir diğer bulguda, dövmenin dini ya da siyasi görüşlere ters düştüğü için karalanmak ve zararlı olduğunu göstermek istediği yönündedir. Herkes için geçerli olan genel kriterlerden biri, kişinin özel tercihleri tartışılmamalıdır. Ancak bilimsel açıdan incelendiğinde, dövme cilt kanseri yapmaz diyebiliriz.

2012 yılına kadar dövme yaptıran milyonlarca kişi arasından, sadece 50 cilt kanseri vakası ile karşılaşılmıştır. Bu oran ise hiçbir anlam ifade etmemektedir, çünkü dövme yaptırmamış kişiler arasındaki oranla kıyaslandığında, ortaya çıkan tablo gayet normaldir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.