Dondurularak Ameliyat Edileceğiz!!! (Narkoz Dönemi Bitiyor)

Dondurularak Ameliyat Edileceğiz!!! (Narkoz Dönemi Bitiyor)

Edileceğiz!!! (Narkoz Dönemi Bitiyor)

Amerika’da bir hastane birkaç ay önce duyurmuş olduğu etme yöntemini uygulamaya hazır olduğunu belirtti. Hastane yöntem acil olarak getirilen hastaların dondurularak ameliyat edilmeleri şeklinde uygulayacak. Amerika’nın Pittsburgh eyaletinde bulunan UPMC Presbyterian Hastanesi doktorları Dünya’da bir ilke imza atmayı planlıyorlar. Daha önce domuzlar üzerinde denenen ve başarılı olan bu yöntem çeşitli hayvanlar üzerinde de başarılı şekilde uygulandıktan sonra insanlarda da uygulanması için hayata geçirilecek.

Dondurarak Ameliyat Nasıl Yapılacak?

Dr. Samuel Tisherman’ın yönetimindeki ekip uygulamayı nasıl yapacaklarını dile getirdiler. Tisherman’ın ekibi ilk olarak gelen yaralının damarlarındaki kanı soğuk tuzlu bir solüsyon yardımıyla tamamen donduracaklar. Bu sırada kan akımı tamamen kesilecek fakat vücut aşırı soğuk olduğundan dolayı vücutta nekroz (hücre ölümü) gerçekleşmeyecek. Ameliyat bittikten sonra ise kalp ve karaciğer bypass makinesi kullanılıp kan ve oksijen dolaşımı yeniden sağlanarak hastanın hayatının kaldığı yerden devam etmesi mümkün kılınacak.

Hasta Ölürse Yöntem İşe Yarar Mı?

Doktorlar yaptıkları açıklamada eğer hastanın dondurulmadan önce ölmesi durumunda maalesef yöntemin işe yaramayacağını belirtiyorlar. Bu sebeple hastanın ölmeden önce dondurulması gerekiyor.

Yöntem Denendi Mi? Başarılı Oldu Mu?

2000’li yıllarda ilk olarak farklı bir ekip tarafından domuzlar üzerinde bu deney yapıldı ve yapılan deneyde %90 başarı oranı tespit edildi. Dondurulduktan sonra ameliyat edilen domuzların her 10 tanesinden 9’u hayatına kaldığı yerden devam edebildi. UPMC Presbyterian’ya hastanesinde 10 hastanın dondurularak ameliyat edilmesi bekleniyor. Bu 10 hasta ameliyat sonrası hertürlü yönden normal ameliyat olanlarla karşılaştırırılıp yöntemin başarılı olup olmadığına karar verilecek.

Kaynakça;
http://www.aljazeera.com.tr/haber/yasam-ile-olum-arasindaki-ameliyatlar-basliyor
http://en.wikipedia.org/wiki/Suspended_animation
http://www.popsci.com/article/science/how-it-works-putting-humans-suspended-animation

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.